. бг алпийски ски новини : Мария Киркова даде старт на българското участие на Световното първенство във Вал д'Изер - 03 Февруари 2009 - 14:55

СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО ВАЛ Д'ИЗЕР 2009, 3 февруари 2009 г., SG, ЖЕНИ (SKI.BG) -- Единствената и най-добра в момента българска национална състезателка Мария Киркова даде начало на българското участие в започналото днес Световно първенство по алпийски ски във сетовноизвестния френски зимен курорт Вал д'Изер.

Стартът в дисциплината супергигантски слалом даде началото на състезанията от тазгодишното първенство. Победителка в състезанието стана американката Линдзи Вон, която избра най-идеалната линия в критичните участъци и въпреки че на няколко пъти се колебаеше между положителна и отрицателна разлика спрямо временната лидерка Мари Маршан-Арвие от Франция, все пак на финала я изпревари с цели 34 стотни, финиширайки с време 1:20.73 мин.

Една от най-големите изненади беше имено французойката Маршан-Арвие, която ощастливи домакините със своята сребърна титла, особено след като най-голямата надежда на Франция за добро класиране - Ингрид Жакомо, даде отчайваща разлика от почти +4 секунди и остана чак 19-та.

С номер 49-ти в старовия списък на СуперГ-то Мария потегли уверено, но малко предпазливо по значително трудното трасе, което иначе домакините бяха подготвили перфектно. След изоставане на първата времева контрола +3.21 сек., 81.5 км/ч на първата контрола за скорост (93.5 км/ч на Линдзи Вон), +5.84 сек. на второто междинно и +7.23 сек. на последната контрола, Мария Киркова финишира с време 1:29.67 мин., на +8.64 сек. от победителката Вон.

Така Мария Киркова зае 28-мото място в крайното класиране на СуперГ-то, което завършиха 38 от общо стартиралите 55 съсетзателки.

Утре Световното първенство във Франция продължава със супергигантския слалом на мъжете, който както всички останали алпийски състезания от Вал д'Изер, можете за гледате в директно предаване по БНТ1. Стартът на СуперГ-то е в 12.00 ч българско време.