. бг алпийски ски новини : Стефан Георгиев 37-ми на Супер-Г от Световното във Вал д'Изер - 04 Февруари 2009 - 14:11

СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО, ВАЛ Д'ИЗЕР, 4 февруари 2009 г., СУПЕР-Г (SKI.BG) -- Най-добрият български алпиец Стефан Георгиев се представи подобаващо в първия мъжки старт на Световното първенство по ски алпийски дисциплини във френския курорт Вал д'Изер. Стефан уверено се спусна по изключително трудното Супер-Г трасе на пистата "Фас де Белевар" и пресече финала с време 1:26.93 мин, на +7.52 сек от победителя в състезанието Дидие Кюш от Швейцария.

Switzerland's Didier Cuche competes during the men's Super-G at the World Ski Championships in Val d'Isere, French Alps. Cuche overcame the gruelling Bellevarde course to claim gold in the men's Super-G at the World Ski Championships. (AFP/Fabrice Coffrini)

С 48-ми сатртов номер Стефан Георгиев даде изоставане от +1.93 сек. на първата контрола, +4.13 сек. на втората и +6.00 на третата. На контролата за скорост преди финала той се движеше със 78.7 км/ч, при 85.7 км/ч на победителя Дидие Кюш, и пресече финалната линия с разлика от него +7.52 сек, с което зае 35-то място във временното класиране.

Спускането на Стефан Георгиев днес на фона на Вал д'Изер запечатано от фотографа Алесандро Тровати.
Bulgaria's Stefan Georgiev speeds down the course as the village of Val d'Isere is seen in background, during the men's super g race, at the World Alpine Ski Championships in Val d'Isere, France, Wednesday, Feb. 4, 2009. (AP Photo/Alessandro Trovati)

Тръгналият веднага след Стефан руснак Александър Хорошилов изненадващо пресече финала с изоставане от лидера +4.75 сек. и се вмъкна на 30-тата позиция, а новозеландецът с номер 50-ти беше по-бърз от Стефан с 16 стотни и влезе точно пред него. Така капитанът на бъларския отбор изостана в крайното класиране до 37-мо място.

Следващият от българите - младата надежда Георги Георгиев - Гого се спусна малко по-предпазливо. Стартирайки с 59-ти номер, Гого даде +2.65 на първата междинна конторла, второ и трето междинно съответно +4.67 сек. и +7.06 сек., 72.9 км/ч на скоростната контрола и завърши състезанието на +8.84 сек. от лидера, което му отреди 40-то място в крайното подреждане.

Другите двама българи - Кирил Манолов (с 61-ви номер) и Никола Чонгаров (63-ти номер) за съжаление не завършиха първото си участие на такъв световен форум. Манолов мина през първата и втората контрола с изоставане +2.82 сек. и +4.58 сек. след което напусна състезанието, докато Чонгаров отпадна още след първото междинно време, на което изоставаше с +2.90 сек.

В Супер-Г-то днес финишираха едва 47 от общо стартиралите 68 състезатели. Победител и притежател на титлата Световен шампион стана легендарният швейцарец Дидие Кюш, който достигна финала за 1:19.41 минути, с цяла секунда по-малко от втория в класирането Петер Фил от Италия (1:20.40 мин.). Трети с 1.02 сек. след победителя остана летящият норвежец Аксел Лунд Свиндал (1:20.43 сек.).

Веднага след финала на Супер-Г-то започва първата тренировка на жените за дисцпилината спускане, а утре програмата на Световното във Вал д'Изер продължава с втората тренировка на жените и първата на мъжете.