. световни ски новини : Катрин Хьолцел триумфира в гигантския слалом във Вал д'Изер - 12 Февруари 2009 - 15:16

Катрин Хьолцел донесе първа световна титла за Германия в гигантския слалом от доста години насам, след като днес завоюва златото в дисциплината, по време на 40-то Световно първенство по ски алпийски дисциплини във френския зимен център Вал Д'Изер.

След като вчера стана ясно, че основната фаворитка в гигантски слалом и световна шампионка в Супер-Г и спускането - Линдзи Вон, няма да участва днес, останалите състезателки се надяваха да се окичат със слава в нейно отсъствие. Най-концентирана обаче бе Хьолцел, която грабна световната титла с най-добро време от двата манша от 2:03,49 минути.

Словенката Тина Мазе спечели сребърния медал, след като остана на 0,09 секунди зад шампионката, а бронза отиде във финландката Таня Путиайнен, завършила на 0,54 секунди зад германката.

Катрин Цетел имаше всички шансове да спечели златото, но в началото на втория манш допусна грешка в горната част на пистата и остана шеста. Никол Джус (Италия) пък падна лошо във втория манш.

12.02.2009
Спорт НетИнфо

Хьолцъл грабна златото в гигантския слалом при жените

Катрин Хьолцъл спечели изненадващо златния медал в гигантския слалом за жени на Световното първенство по ски-алпийски дисциплини във Вал Д'Изер. 24-годишната германка, която в кариерата си няма нито една победа за Световната купа, триумфира на върха с общ време от 2:03,49 минути. Хьолцъл бе четвърта в първия манш, а във втория даде шесто време, което се оказа достатъчно за големия успех. Така тя донесе първа световна титла за Германия в тази дисциплина от 31 години насам. За последно златото в гигантския слалом бе печелила Мария Епъл през 1978-а година в Гармиш Партенкирхен.

Със сребърния медал се окичи словенката Тина Мазе само на 9 стотни от победителката. Мазе бе едва 15-а след първия манш, но над всички във втория и намери място на стълбичката на призьорките. Бронзовото отличие стана притежание на финландката Таня Путиайнен на 54 стотни от шампионката. Лидерката след първия манш Катрин Цетел (Австрия) направи доста грешки по време на второто минаване по трасето и остана без медал - шесто място на 82 стотни от Хьолцъл.

Защитаващата титлата си от Оре'2007 Никол Хосп (Австрия), който бе дълго време извън пистата поради контузии, се нареди едва 23-а на 4,14 секунди след новата световна шампионка. Двукратната световна шампионка (2003 и 2005) Аня Персон също не бе убедителна - 15-о място на 2,56 секунди от първата. Двойната световна шампионка тук (спускане и супер джи) Линдзи Вон не взе участие заради операцията на десния палец. Както е известно американката пострада при отваряне на шампанско по време на празненството за втората титла.

"Не мога да повярвам. Опитах се да дам всичко, на което съм способна и най-вече да атакувам, защото само така можех да се добера до медалите. Когато финиширах и видях, че съм с 9 стотни пред Мазе бях сигурна, че ще взема медал. Но не се надявах той да е златен", заяви новата световна шампионка в гигантския слалом Катрин Хьолцъл.

Българката Мария Киркова зае 35-о място в първия манш на 5,64 секунди от лидерката Катрин Цетел и не успя да се класира за втория манш.

12 февруари 2009 | 17:11

Класиране гигантски слалом жени:
1. Катрин Хьолцъл (Германия) - 2:03,49 (1:00,21/1:03,28)
2. Tина Мазе (Словения) - 2:03,58 (1:01,54/1:02,04)
3. Taня Путиайнен (Финландия) - 2:04,03 (0:59,93/1:04,10)
4. Денизе Карбон (Италия) - 2:04,16 (1:00,92/1:03,24)
5. Mихаела Кирхгасер (Австрия) - 2:04,22 (1:00,80/1:03,42)
6. Kатрин Цетел (Австрия) - 2:04,31 (0:59,53/1:04,78)
7. Теса Уорли (Франция) - 2:04,63 (1:00,45/1:04,18)

Скиори проетстират срещу ново правило на ФИС

Скиорите от страни без традиции в алпийските ски сложиха черни ленти, по време на световното първенство в знак на протест срещу новата квалификационна система, която на практика ги изключва от състезанията.

"Носим тези черни ленти в знак на траур заради смъртта на световните първенства. Това вече не е шампионат на планетата, а първенство на Алпите", каза белгийският скиор Йроен ван ден Богарт.

Протестът е насочен към системата, която принуждава алпийците извън топ 50 в отделните дисциплини по ранглистата на ФИС да преминат през квалификации на друга писта, преди да бъдат допуснати до самото състезание.

"Това ми прилича на световно първенство група "А" и световно първенство група "Б", добави ван ден Богарт.

Протестът е организиран след среща на водачите на малките отбори във Вал Д'Изер, разкри президентът на сенегалската ски федерация Ламин Гай.

"Световното първенство в този му вид е мъртво. Единодушно се обявяваме срещу новата система и настояваме за връщане на старата", коментира Гай.

Квалификационната система бе въведена само за мъжките състезания и е в сила от предишното световно първенство преди две години.

"И ние искаме всички скиори заедно, но това просто е невъзможно", каза президентът на ФИС Джанфранко Каспер.

Преди промяната, повече от 130 скиори имаха право да участват в техничните дисциплини на големи първенства като световни шампионати и Олимпиади.

"Спомнете си Албервил през 1992 година, когато скиор от Сенегал бе застигнат по трасето от състезател от Ливан. Това няма нищо общо със ските. Неприемливо е някои от зрителите да могат да карат по-бързо от някои от състезателите", каза още Джанфранко Каспер.

Рекордните 73 страни участват на световното първенство във Вал Д'Изер, но само осем от тях са спечелили медали. Ръководителите на малките ски федерации се оплакват и от разпределението на субсидиите от ФИС, които възлизат на 22 милиона евро.

"Например Белгия получава 9000 евро за скиор на световното първенство, а Сенегал взима по 2000 евро. Искаме да знаем защо", коментира Ламин Гай, който ще се срещне с Каспер тази вечер, за да дискутират спорните въпроси.