. световни ски новини : Световната купа в северните дисциплини този уикенд беше в Германия и Италия - 15 Февруари 2009 - 10:47

Финландия спечели отборното състезание по ски-скок в Оберстдорф Финландия в състав Кале Кейтури, Юха-Мати Руусканен, Мати Хаутамеки и Хари Оли спечели отборното състезание по ски-скок в германския зимен център Оберстдорф. Финландците заеха първото място с общ сбор от 1413,8 точки. Втори изненадващо се нареди отборът на Русия - 1378,3 точки, а едва трети се класира силният тим на Австрия - 1354,3 точки. Австрийците обаче бяха без голямата си звезда и лидер за СК Грегор Шлиренцауер. БТА 15 февруари 2009 Бил Демон спечели състезанието от северната комбинация в Клингентал Бил Демон (САЩ) спечели състезанието по ски-северна комбинация в германския зимен център Клингентал. В изклъчително оспорвана надпревара Демон зае първото място с време от 27:04,4 минути, изпреварвайки само с 6 десети от секундата Жасон Шапюи (Франция) и 1,7 секунди Павел Хурави (Чехия), който бе начело след ски-скока. Анси Коивуранта (Финландия), който спечели състезанието в събота, а днес завърши седми, продължава да е начело за Световната купа с 1169 точки, следван от Магнус Моан (Норвегия) - 1120 точки и Бьорн Кирхайзен (Германия) - 840 точки. Сега състезателите по ски-северна комбинация ще имат кратка почивка преди старта на Световното първенство в четвъртък (19 февруари) в чешкия зимен център Либерец. БТА 15 февруари 2009 Ковалчик и Сьодергрен с победи при жените и мъжете в ски бягането Полякинята Юстина Ковалчик взе трета победа за сезона в Световната купа по ски бягане, след като спечели бягането на 10 км класически стил в италианския зимен център Вал ди Дентро. Това е последното състезание преди Световното първенство по крос-кънтри в Либерец (Чехия). Ковалчик постигна време 29:37.4 минути. Това е нейна втора поредна победа, трета за сезона и пета в кариерата й. Мариана Лонга от Италия остана втора, на 12.4 секунди и не успя да зарадва местната публика. Трета се класира Петра Майдич (Словения), на 30.3 секунди след победителката. Лидерката за големия кристален глобус Аино-Каиса Сааринен (Финландия) завърши седма, но запазва първото място с 1276 точки, следвана от словенката Петра Майдич - 1250 точки, а трета се изкачи Ковалчик с 1167 точки. При мъжете в бягането на 15 км класически стил победата извоюва Андерс Сьодергрен (Швеция) с 37:58,0 минути. Това е негова трета победа в кариерата. На 1.2 секунди втори остана Йенс Ярне Свартедал (Норвегия), а трети е Йохан Олсон (Швеция), на 2.2 секунди. Дарио Колоня (Швейцария) завърши 19-ти днес, но остава лидер в генералното класиране с актив от 938 точки. Втори е Петер Нортуг (Норвегия) със 736 точки, пред Аксел Тайхман (Германия) с 663. Световното първенство по ски-бягане започва в четвъртък в Либерец с 10км класически стил за жени, а в петък е мъжкото бягане на 15 км. БТА 14 февруари 2009 Анси Коивуранта с шеста победа за сезона Анси Коивуранта (Финландия) увеличи преднината си в генералното класиране за Световната купа, след като спечели състезанието по ски-северна комбинация (1 ски-скок и 10 км ски-бягане) в германския зимен център Клингентал. Финландецът финишира първи за 27:16.7 минути и постигна шеста победа за сезона. Той поведе още след ски-скока, след като записа постижение от 142 метра. Най-големият му съперник за титлата Магнус Моан (Норвегия) не успя да заличи пасива от 1.44 минути след ски-скока и остана втори, на 15.4 секунди. Трети се класира Ян Шмид (Норвегия), на 1:04.1 минути след победителя. Анси Коивуранта продължава да води в генералното класиране за сезона с 1133 точки, следван от Магнус Моан с 1070 точки и Бьорн Кирхайзен (Германия) с 840 точки. БТА 14 февруари 2009 [xt] ski