. бг ски скок новини : Владимир Зографски със сребърен медал от 9-ия зимен европейски младежки Олимпийски фестивал в Полша - 18 Февруари 2009 - 10:37

СКИ СКОК (SKI.BG) -- Владимир Зографски спечели първия медал за България от 9-ия Зимен европейски младежки Олимпийски фестивал в Полша (14-21 февруари). 15-годишният национален състезател зае второ място в индивидуалната надпревара по ски скок от 106-метровата шанца, която се проведе вчера, 17-ти февруари, в полския зимен курорт Счирк.

Владимир Зографски в победния си скок за среброто на Зимния младежки Олимпийски фестивал 2009

Зографски постигна в двата си опита 106,5 и 104,0 м, за което получи съответно 83 и 78 точки. Съдиите го оцениха съответно с още 51 и 57 точки, с което Влади събра общо 268 т. Победител с 269,5 т (107,0 и 102,5 м) е Петер Превц (Словения). Трети с 265 т (105,5 и 101,0 м) е Адриан Шулер (Швейцария).

Победителят Петер Превц от Словения

Вторият български състезател Богомил Павлов зае 32-оро място със 187,5 т (87,0 и 87,5 м). България се представя на фестивала в Полша с 22-ма състезатели в 6 вида спорт - алпийски ски, ски бягане, ски скок, сноуборд, биатлон и фигурно пързаляне.

Почетната стълбичка в ски скока - третият в подреждането Адриан Шулер от Швейцария (отляво), победителят Петер Превц (в средата) и Владимир Зоргафски (отдясно), който е втори в крайното класиране

По време на състезанието трикратно беше подобряван рекордът на шанцата от 104,5 м. Първи рекордът счупи швецарецът Адриан Шулер, който скочи 105 метра. Само минути по-късно обаче българският атлет Владимир Зографски, още пръ първия си опит, направи ново подобрение, приземявайки своите 106.5 метра. Още по-добър от него се оказа словенецът Петер Превц, който скочи кръгло 107,0 метра, стана новият притецател на рекорда на полската шанца "Скалите" и заслужено победи в състезанието.

Нагоре към старта, качването е лесно

Стартът на шанцата "Скалите"

Част от швейцарския отбор фенки на ски скока

Официалната церемония по награждаването вечерта на централния площад, Влади Зографски със своя сребърен медал е отляво с официалния национален олимпийски екип на Ziener в бяло, зелено и червено.

Националният треньор и баща на Владимир - Емил Зографски със задоволство коментира постижението веднага след края на състезанието: "Владимир постигна много добрата втора позиция в класирането и аз съм много щастлив, но всъщност очаквах моят син да победи! В момента той е в много добра форма, независимо че ние нямаме ски шанца в България, а тренираме в Германия."

Ски скоковете в полския курорт продължават на 19-ти февруари с отборното състезание от Зимния европейски младежки Олимпийски фестивал.