. бг ски скок новини : Владимир Зографски влезе на финалите на нормална шанца на Световното първенство в Либерец - 21 Февруари 2009 - 20:46
Лойцъл спечели титлата

Владимир Зографски се класира за състезанието по ски-скок от нормална шанца на Световното първенство по ски-северни дисциплини, след като зае 26-о място в квалификацията. Така младият и талантлив български състезател намери място сред 50-те финалисти, които ще излъчат призьорите в тази дисциплина по-късно вечерта.

БТА
21 февруари 2009 | 17:51

ЕМИЛ ЗОГРАФСКИ: НА СВЕТОВНОТО ВСИЧКИ КОМЕНТИРАХА, ЧЕ ВЛАДИ Е СТРАХОТЕН ТАЛАНТ

15-годишният Владимир Зографски твърдо се очертава като една от младите ни надежди в зимните спортове. Ски-скачачът, който вече има квота за Олимпийските игри във Ванкувър се завърна от Световното по ски-северни дисциплини в Либерец, където влезе във финала. Малко по-рано тийнейджърът спечели сребро на Зимния Олимпийски фестивал в Полша.

„Изключително съм доволен от представянето на Влади, особено на детската олимпиадата си направи два изключително добри скока и доказа, че има голямо бъдеще. И на Световното показа, че има заложби. Стартовете ги подбираме по възможност, където можем да участваме. Редуваме по-слаби с по-силни. На Световното всички казваха, че е страхотен талант. За разлика от предишни години, тази сме изцяло подпомагани от федерацията ни по ски и нейните спонсори. Готвим се изцяло в чужбина и най-вече в Германия и Австрия. Следващото състезание е в Италия на олимпийските шанци в Торино. Още на година и половина го качих на ски. Като стана на 8-9 години и аз му помогнах малко, въпреки че имаше желание да стане футболист. Вече скача Владимир Зографски и се оказа, че е по-добър от баща си”, шеговито коментира бащата на Влади – Емил Зографски, вече на българска земя.

Синът Владимир също изрази задоволството си от резултатите си в Полша и Либерец.

„Определено съм много доволен. Очаквах да спечеля на детската олимпиада, но 1 точка ме лиши от златото. И от Световното съм доволен. 43-ти е най-доброто ми класиране на Световната купа. Не издържах психически. Съжалявам, че се разболях и сега даже съм с температура. Усещането е много приятно да си сред елита. На Световното имаше голямо внимание от страна на медиите. Баща ми ме насочи към ски скоковете. Най-много на него съм благодарен, че стигнах до тук. Полетът, усещането за летиш е направо невероятно. Доста е трудно да съчетавам тренировките и ученето, даже уча докато съм чужбина. Малко хора имат възможността на 16 години да отидат на Олимпийски игри. За мен си е сензационно”, пък сподели Владимир Зографски за Гонг.

Кремена Младенова
Гонг.бг, 27 февруари 2009 18:07

Лойцъл с титлата от нормална шанца в Либерец

Волфганг Лойцъл (Австрия) спечели златния медал в ски-скока от нормална шанца на Световното първенство по ски-северни дисциплини в Либерец. 29-годишният австриец зае първото място с общ сбор от 282,0 точки (скокове от 103,5 и 99,0 метра). Това е първа индивидуална световна титла в кариерата на Лойцъл след четири в отборната надпревара. Със сребърния медал се окичи неговият сънародник - лидерът за Световната купа Грегор Шлиренцауер - 275,0 точки (102,0 и 99,0 метра). Бронзовото отличие стана притежание на двойния олимпийски първенец от Солт Лейк Сити'2002 Симон Амман (Швейцария) - 274,5 точки (102,0 и 99,5 метра). Амман ще защитава титлата си от голяма шанца. Лидерът след първия скок Хари Оли (Финландия) се провали във втория и остана дори извън десетката - 13-о място с 251,5 точки (104,5 и 87,0 метра).

Защитаващият титлата си от 2007-а година Адам Малиш (Полша) се представи още по-разочароващо - 22-о място с 237,5 точки (96,0 и 89,5 метра). Българинът Владимир Зографски успя да преодолее квалификацията и да участва в същинското състезание. Той се нареди 43-и в първия скок и не участва във втория скок, където по регламент се състезават първите 30. 43-то място все пак е успях за младия и талантлив български ски-скачач.