. световни ски новини : Тод Лодуик спечели втори златен медал в северната комбинация на световното в Либерец - 22 Февруари 2009 - 19:11

Тод Лодуик спечели втори златен медал в северната комбинация на Световното първенство по ски-северни дисциплини в Либерец. След триумфа в масовия старт Лодуик бе над всички и в преследването. 32-годишният американец, който се върна на пистата след отказване, бе над всички в първата дисциплина - ски-скока от нормална шанца и стартира с две секунди аванс пред Ян Шмид (Норвегия) и Анси Коивуранта (Финландия) в ски-бягането на 10 километра. Малко преди финала Лодуик се откъсна от Шмид и финишира като победител за 24:22,3 минути. Норвежецът завърши втори на 13,0 секунди, а трети на 33,5 секунди е Бил Деман (САЩ), който бе едва 12-и в ски-скока, но успя да навакса голямото изоставане. Също като в масовия старт лидерът за СК Анси Коивуранта финишира четвърти и в преследването на 54,3 секунди от Лодуик и отново остана без медал.

БТА
22 февруари 2009

Петер Нортуг спечели титлата в двойното преследване

Петер Нортуг (Норвегия) спечели златния медал в двойното преследване на 30 километра (15 км класически стил и 15 км свободен стил) в ски-бягането за мъже на Световното първенство по ски-северни дисциплини. 23-годишният норвежец извоюва голямата победа в последния километър. Нортуг атакува неудържимо и пресече първи финалната линия за 1.15:52,4 часа, печелейки първа индивидуална световна титла в кариерата си. Със сребърния медал се окичи Андерс Сьодергрен (Швеция) на 3,1 секунди, а бронзовото отличие стана притежание на ветерана Джорджо ди Чента (Италия) на 11,9 секунди. Защитаващият титлата си от преди две години Аксел Тайхман (Германия) се провали, като се нареди едва 30-и на 1:32,0 минути след шампиона. Световният вицешампион от 2007-а Тобиас Ангерер също от Германия е седми на 29,2 секунди. Българинът Веселин Цинзов не завърши.

БТА

Тод Лодуик спечели световната титла в масовия старт в Либерец

Американецът Тод Лодуик записа успешно завръщане в ски-северните комбинации, след като спечели световната титла на масовия старт в Либерец. 32-годишният Лодуик преодоля 100,5 и 97,5 метра в скока, с което зае първото място в класирането. Той събра общо 296,0 точки, след като спечели и 10-километровото бягане в четвъртък. Второто място остана за германеца Тино Еделман, който завърши с 273,7 точки. Бронзовият медал спечели Жасон Лами-Шапюи с 265,2 точки, а лидерът в общото класиране Анси Коивуранта от Финландия се задоволи с четвърто място и 260,2 точки. Лодуик се оттегли от професионалния спорт през 2006-а година, но се завърна през настоящия сезон.