. бг алпийски ски новини : Андреа Фишбахер не остави шансове на конкуренцията във второто спускане в Банско - 28 Февруари 2009 - 13:05
Линдзи Вон спечели Малкия кристален глобус в спускането

Андреа Фишбахер спечели второто спускане за жени от Световната купа по ски-алпийски дисциплини в Банско. Австрийката, която вчера бе втора, бе най-бърза на писта „Бъндерица” и завърши с време от 1:45.81 минути. Секссимволът Тина Мазе от Словения остана 2-ра, с изоставане от 0,26 секунди, а победителката от първия старт - Фабиен Сутер – завърши 3-а на 0,39 секунди.

Победителката Андреа Фишбахер от Австрия, второ спускане от Световната купа в Банско, 28/2/2009, фотография © SKI.BG

Състезанието днес, за разлика от вчера, бе много драматично. В прекрасното време над връх Тодорка с 3-и номер стартира Сутер, която направи изумително спускане и взе преднина от почти 3 секунди на първите две стартирали състезателки. Швейцарката бе недостижима до момента, в който на пистата не се появи детето-чудо Лара Гут. Тя не можа да изпревари лидерката, но дълго време даваше по-добро време в контролите, докато накрая не изостана с 63 стотни.

След това дойде моментът на красавицата Тина Мазе. Словенката показа впечатляващ контрол над ските и успя да изпревари Сутер, макар, че никой не вярваше, че времето на швейцарката може да бъде подобрено.

Така, Мазе илезе начело с 13 стотни преднина. След нея минаха фаворитките Надя Фанкини (5-а в крайното класиране), Доминик Жизин (9), която отново разочарова, и Мария Рийш (8), докато дойде големият час на Андреа Фишбахер. Австрийката, която спечели и двете тренировки преди това, надмина с 57 стотни времето си преди състезанията и направи космическо спускане на финалната права, за да изпревари Мазе и Сутер. Фишбахер изостваше с 33 стотни малко преди края на пистата, но успя да съкрати аванса на словенката и да направи невероятните 26 стотни преднина в последните метри, което хвърли в екстаз германците на трибуните.

След нея се пусна Аня Персон, която отново отпадна още в началото и ще помни дълго време писта Бъндерица. С 22-ри номер бе водачката в световната ранглиста Линдзи Вон, която се държа до средата на състезанието близо до Фишбахер и след това намали много темпото, което я класира 12-а в крайното подреждане. Американката обаче има лека контузия от падането й във втората тренировка и освен това почти си е осигурила Големия кристален глобус.

Българката Мария Киркова пък направи с 2,5 секунди по-слабо каране от вчера и завърши отново последна – на 11,27 сек от победителката.

Две състезателки не стартираха днес, а четири отпаднаха, като най-лошо бе падането на канадката Кели Вандербийк, която не можа да заканти добре преди един завой в горната част на пистата и полетя към предпазните огради, които трудно я спряха. Медицинският екип помогна на състезателката и не се наложи на помощ да идва подсигуреният медицински вертолет.

Утре е и последното състезание в зимния център Банско – супер гигансткият слалом.

28 февруари 2009 12:53

Окичилата се с титлата на най-успешната американска алпийка, Линдзи Вон продължава устремения си ход към отличията за сезон 2008/09.

Българският курорт Банско днес се превърна в сцена за първото й голямо признание в Световната купа за тази година. Вон спечели генералното класиране в спускането с едва забележимото си 12-о място след днешния старт на пистата Бъндерица.

Американката не може да бъде настигната от най-настървената си конкурентка – Доминик Гизин от Швейцария, която днес постигна само девето място.

Активът на Вон в коронната й дисциплина възлиза на 402 точки, докато Гизин разполага с 291. На трето място, с всички шансове да задмине швейцарката, се намира фамозната Андреа Фишбахер с 281 точки.

За сезон 2009 Линдзи Вон успя да запише едва шест победи от стартовете за Световната купа, а като интересен факт може да се посочи това, че тя е постигнала едва една победа в спускането – на 5 декември в канадския Лейк Луиз.

Въпреки това неоспоримото й постоянно присъствие на подиума  в скоростната дисциплина заслужено отреди поредния голям трофей.

Във валидните за Световната купа спускания Вон разполага с трето място от Алтенмаркт – Цаухензее на 24 януари, където отстъпи на Доминик Гизин и Аня Персон. Вон не успя да победи Гизин за втори пореден път и в Кортина Д’Ампецо, където на 24 януари американката се задоволи с второто място. Ново второ място влезе в актива й в предшестващото Банско, спускане в Тарвизио. Там победителка на 21 февруари стана Джина Щехерт.

Вон спечели и златното отличие на Световното първенство във Вал Дизер, където на 9 февруари американката остави зад себе си вундеркинда на женските ски Лара Гут. Това постижение обаче не оказа влияние върху временното подреждане за Световната купа.

28 февруари 2009 15:02

Победителката Фишбахер: Харесва ми Банско, всичко днес е сбъдната мечта

Всичко днес е сбъдната мечта. Борех се от първата до последната секунда на трасето и всичко се получи. Това заяви на официалната пресконференция след победата си в спускането в Банско австрийката Андреа Фишбахер.

"Беше страхотна седмица. Харесва ми Банско и трасето, въпреки многото трудности. Средната част е изключително трудна, но човек трябва да се бори постоянно . Трябва да имаш много голяма техника, за да преодолееш добре трасето. Пистата наистина е много тежка, но си заслужава”, каза още победителката.

”Опитвам се да ставам все по-добра и по-добра и смятам, че така ще се получи. Просто се стараех да направя завоите добре и да запазя скоростта си”, обясни невероятното си каране в края Фишбахер.

Утре тя ще стартира и в дисциплината супер гигантски слалом. „Това е моята любима дисциплина, а трасето ми пасва идеално”, заяви австрийката.

28 февруари 2009 14:40

Фабиан Сутер: Днес карах силно, но не перфектно

Вчера имах перфектно състезание. Днес беше силно, но не перфектно. Това заяви втората в днешното спускане в Банско Фабиан Сутер.

„Много се радвам, че се класирах на трето място. Това потвърждава, че победата ми от вчера не е случайна. Постиженията ми тук ми дават увереност в бъдеще. Да бъдеш в два последователни дни на подиума е наистина нещо изключително, което ще ми даде повече вяра”, заяви швейцарката.

Тя изрази и мнението си за утрешния старт. „Ще бъде различен ден и различно състезание. Ще се постарая да започна от начало и да дам всичко от себе си, за да постигна победа”, заяви Сутер.

Утре тя стартира, за да се опита да спечели титлата в супергигансткия слалом, където лидер е Таня Фанкини. „Когато съм на старт не ме интерсува колко точки трябва да спечеля”, заяви по този повод швейцарката.

28 февруари 2009 15:09

Секссимволът Тина Мазе: Щастлива съм от второто място

Щастлива съм, че се получи добро състезание за мен. Това заяви на официалната пресконференция след третото си място в спускането в Банско красивата словенка Тина Мазе.  "Вчера ми беше трудно, но шестото място също е добро. Трудното вчера бе, че светлината не беше същата за всички състезателки”, заяви словенката.

Тя допълни, че много се е зарадвала, че най-накрая е започнала да дава резултати на своите двама треньори. Според него в техническите дисциплини можеш да покриеш обучението си с двама наставници, но за бързите ти трябват поне още толкова.

”Този сезон за мен е много добър и искам накрая да разбера колко точки мога да постигна, което ще ми помогне за следващия сезон”, заяви още словенката, която откакто смени марката и премина в екипа на Щокъл, в който е и Фабиен Сутер, всичко се промени за нея.

Тази година Мазе има още едно второ място на спускане през сезона.

28 февруари 2009 15:15

Audi прави купон за хората по организирането на състезанията в Банско

Автомобилният концерн Audi, който е спонсор на състезанията от Световната купа по ски, направи купон за хората, участващи в организирането на стартовете в Банско. От компанията бяха осигурили цяло заведение за вечерта, в което всички се веселиха. Сред присъстващите бяха и бившият президент на Левски Томас Лафчис и неговата съпруга Вяра Анкова, бившата водеща на „Ах тези стари муцуни” Екатерина Генова, президентът на федерацията по ски Цеко Минев и неговият заместник Георги Бобев и др.

Организационният комитет на състезанията в Банско пък осигури на доброволците, които помагат за провеждането, хотел и храна за периода на състезанието.

28 февруари 2009 10:21