. бг сноуборд новини : Сани Жекова с отличното 5-то място на последния за сезона бордеркрос във Валмаленко! - 20 Март 2009 - 14:56

СНОУБОРДКРОС, 20 март 2009 г., Валмаленко, Италия (SKI.BG) -- Преди борени минути очарователната българска сноуборд звезда Александра Жекова се представи превъзходно в бордеркроса от сноуборд финалите за Световната купа във Валмаленко, Италия!

Alexandra Jekova (BUL) at SBX Finals La Molina, ESP, foto (c) FIS

След като успешно премина през квалификациите с време 1:09.50 мин (на +1.47 сек от най-бързата - Домник Малтай от Канада), в четвъртфиналите Александра стана втора в своята серия, изпреварвайки австрийката Мария Рамбергер. Победителка в серията беше италианката Рафаела Бруто, а 4-тата - американката Линдзи Жакобелис изненадващо не стартира.

Така Сани достигна полуфиналите, където за жалост остана трета в серията си - зад днешната победителка Маел Рикер от Канада и заелата 4-тото място в крайното класиране представителка на домакините Рафаела Бруто. В тази серия състезателките се движеха в реда Маел Рикер, Сандра Фрай, Александра Жекова и Рафаела Бруто, но при приземяването на един от скоковете (вижте снимките по-долу) неочаквано Сандра Фрай падна и така остана последна. За жалост този път шансът не беше на страната на Жекова и тя не успя да задържи втората си позиция до края, с което да влезе в големия финал. Сани отстъпи на италианката Бруто правото за място сред първите четири и така остана да се бори за 5-тото място в малкия финал.

Валмаленко, Италия, 20 март 2009 г. - втора SBX полуфинална серия, скок на Маел Рикер (Канада), следвана от Сандра Фрай (Швейцария) и Сани Жекова (България), фотография (c) FIS

... и последвалото лошо приземяване и падане на Сандра Фрай, при което Жекова временно излиза на 2-ра позиция с шанс за влизане в големия финал, фотография (c) FIS

След добър старт в малкия финал Жекова се оказа втора по трасето, плътно следвайки лидерката Сандра Фрай от Швейцария и недавайки никакъв шанс на останалите конкурентки да я настигнат. В крайна сметка буквално в последните метри Александра изпревари водещата през цялото спускане швейцарка Сандра Фрай, която е втора в генералното подреждане за малката Световна купа в дисциплината, и с фотофиниш заслужено спечели 5-тото място в общото класиране на сноубордкроса във Валмаленко. Сани изглеждаше много щастлива след пресичането на финала, което се видя и от жестовете, усмивките и въздушните целувки, които раздаваше към камерата. На специално повторение, режисьорът на прякото предаване от Валмаленко показа и емоционалната реакция на националния треньор и баща на Сани - Виктор Жеков. Поздравления от екипа на SKI.BG и със сигурност от цяла България и за двамата !!!

Победителките в бордеркроса във Валмаленко - от ляво на дясно: Доминик Малтаи (Канада), Маел Рикер (Канада), Зое Джилингс (Великобритания) и Рафаела Бруто (Италия)

По този начин Александра Жекова запази 8-мата позиция за Малката купа в сноубордкроса (3020 т.), но се изкачи до прекрасната 6-та позиция в общото класиране за Световната купа на ФИС със събраните 4460 точки. БРАВО САНИ !!!

20 март 2009, 14:56

ОЧАКВАЙТЕ СКОРО ОЩЕ ПОДРОБНОСТИ !!!

***

Александра Жекова зае пето място в бордъркроса и завърши на осма позиция за малката Световна купа, като се изкачи на шесто място за големия глобус

Александра Жекова зае пето място в дисциплината бордъркрос от финалите на Световната купа по сноуборд в италианския зимен център Валмаленко. Жекова отпадна на полуфиналите, но след това извоюва победата във финал Б, изпреварвайки швейцарките Сандра Фрай, Таня Фриден и Оливия Нобс, като се нареди пета в крайното класиране. Над всички в големия финал А бе Маел Рикер (Канада), пред сънародничката си Доминик Малте, Зоу Гилингс (Великобритания) и Рафаела Бруто (Италия). Носителка на малката СК в бордъркроса е Линдзи Джакобелис (САЩ) с 6390 точки, пред Маел Рикер - 5100 точки и Сандра Фрай - 4510 точки. Жекова е осма с 3020 точки.

В генералното класиране води австрийката Дорис Гюнтер с 6530 точки, пред Джакобелис - 6390 точки и Амели Кобер (Германия) - 5232 точки. Жекова е шеста с 4460 точки.

В бордъркроса при мъжете над всички бе Михал Новотни (Чехия), следван от Ник Баумгартнер (САЩ), Давид Шпайзер (Германия) и Пол-Анри дьо льо Рюе (Франция). Носител на малката СК в тази дисциплина е Маркус Шрайер (Австрия) - 5340 точки, пред Сет Уескът (САЩ) - 3680 точки и Ник Баумгартнер - 3400 точки.

В генералното класиране Шрайер е също начело с 5450 точки, пред сънародниците си Зигфрид Грабнер - 4920 и Бенямин Карл - 4200.