. бг сноуборд новини : Сани Жекова е 21-ва в последния PGS за сезона и остана на 7-мо място в генералното класиране за СК - 22 Март 2009 - 19:36

СНОУБОРД СВЕТОВНА КУПА, 22 март 2009 г., Валмаленко, Италия (SKI.BG) -- Българската чаровна сноуборд звезда Александра Жекова се класира на 21-во място в последното за сезона сноуборд състезание за Световната купа - паралелния гигантски слалом в италианския курорт Валмаленко.

Александра Жекова по време на PGS квалификациите във Валмаленко, фотография (c) Oliver Kraus, FIS

В квалификационните спусканния Жекова се изправи срещу директната си противничка за 6-тото място в генералното класиране за Световната купа - японката Томока Такеучи. В първото си спускане синьото трасе донесе късмет на Александра и тя надви съперничката си с 14 стотни (време 42.64 сек - 6-то място в това спускане). Червеното трасе обаче изигра лош номер на българката и времето от 45.02 сек. (едва 29-то място във втората квалификация) даде сумарно 1:27.66 мин. - отредждащо й 21-во място в крайното класиране, тъй като с него Сани не успя да преодолее квалификациите (16-тата даде време 1:27.28 мин., а 1-вата - германката Амели Кобер - 1:24.52 мин.)

За разлика от Жекова, пряката й конкурентка Такеучи влезе във финалите и въпреки че не преодоля осминафиналите, събра достатъчно точки да изпревари Александра в общото класиране за голямата Световна купа. Победителка в днешния паралелен гигиантски слалом стана германката Амели Кобер, следвана от канадката Каролин Калв и две австрийки - Дорис Гюнтер и Клаудия Риглер.

Александра Жекова, фотография (c) SKI.BG

По такъв начин, след като в онзиденшния сноубордкрос Сани излезе на 6-то място в генералното класиране на за СК по сноуборд, днес тя отсъпи едно място назад и завърши сезона на 7-ма позиция. БРАВО САНИ!!! Безспорно това класиране на Александра Жекова е исторически успех за българския сноуборд и изобщо за българските зимни спортове, а предвид младостта на българската националка и хъса й за победи, се надяваме и й пожелаваме да ни зарадва с още по-големи успехи през следващите сезони!

Александра Жекова седма в крайното класиране за Световната купа

Александра Жекова зае 21-о място в последния старт от Световната купа по сноуборд - паралелния гигантски слалом. Жекова не успя да намери място сред 16-те финалистки, след като остана 21-а в квалификацията.

Победата извоюва Амели Кобер (Германия), която във финалния сблъсък надделя над Каролин Калве (Канада). Трета е Дорис Гюнтер (Австрия). В крайното подреждане за малката СК в тази дисциплина първа е Амели Кобер с 6232 точки, пред Дорис Гюнтер - 6070 и Томока Такеучи (Япония) - 4670. Жекова е 17-а с 1540 точки.

Носителка на големия кристален глобус е Дорис Гюнтер с 7130 точки, пред Линдзи Джакобелис (САЩ) - 6390 точки и Амели Кобер - 6232 точки. Александра Жекова е седма с 4560 точки, което е нейното най-добро класиране в кариерата й за Световната купа.

Жекова остава зад гърба си миналогодишната носителка на трофея Николийн Зауербрай (Холандия) - 14-а с 3630 точки.

В същата дисциплина при мъжете се наложи Джей Андерсън (Канада), а негови подгласници са австрийците Бенямин Карл и Зигфрид Грабнер. Носител на малката СК в паралелния гигантски слалом е Зигфрид Грабнер - 5520 точки, пред Бенямин Карл - 5000 и Джей Андерсън - 4710.

Грабнер взе и големия кристален глобус благодарение на актива си само от паралелния гигантски слалом - 5520 точки, пред сънародниците си Маркус Шрайер - 5450 и миналогодишния носител на трофея Бенямин Карл - 5000.