. бг сноуборд новини : Обзор на сноуборд състезанията в Банско - 01 Април 2009 - 19:16

И тази година Откритото Държавно първенство по сноубордкрос и биг еър предложи страхотни емоции, много високо ниво на сноуборд каране и страховита парти атмосфера. Над 60 участници от България, Словения, Македония, Гърция, Турция и Швеция показаха завидни сноуборд умения през трите състезателни дни под връх Тодорка.

SBX Action, 27.03 - Bansko, фотография © Емануил Глушков „Мъно”

Niklas Mattsson, Big Air 26.03 - Bansko, фотография © Емануил Глушков „Мъно”

FIS Big Air Открито Държавно първенство на България – 26 март 2009

Всичко започна с Биг Еър ивента в четвъртък, който се състоя на новоизградения двоен кикър във Фън Парка на Банско. Състезателите имаха достатъчно време да опитат скока по време на тренировките и да дадат най-доброто от себе си в квалификациите и финалите. При дамите се получи страхотен финал – победителка стана Лора Афанасиева от А-тийм, която залепи fs360tail и fs540mute. Скачащата страхотно Аня Стефан (Хърватия) водеше до последния скок с bs540indy, но накрая не успя да приземи fs360 и остана на второ място. Марина Тодорова от отбора на НСА спечели третото място.

Todorka peak, Big Air 26.03 - Bansko, фотография © Емануил Глушков „Мъно”

Georgi Peltekov-Gumata, Big Air 26.03 - Bansko, фотография © Емануил Глушков „Мъно”

Hristo Ahtapodov, Big Air 26.03 - Bansko, фотография © Емануил Глушков „Мъно”

При мъжете нивото на представяне на всички финалисти бе по-високо от всякога. Носителят на второ място от Европейската купа Димитър Чокоев (НСА) приземи fs900, след което на два пъти нямаше късмет да залепи fs1080 и остана на 4-то място в крайното класиране. Никлас Матсон (Швеция) показа убийствена лекота при своите изпълнения и успя да приземи bs720 и cab540 с което заслужи 3-тото място. С огромните си амплитуди Йоханес Скотхайм (Швеция) остави без дъх насъбралата се публика, след като залепи cab900 и cab540 във финала, но той остана на 0,3 точки след победителя тази година.

Johannes Skottheim, Big Air 26.03 - Bansko, фотография © Емануил Глушков „Мъно”

фотография © Емануил Глушков „Мъно”

Лозьо Димитров (НСА) заслужено записа първата си победа при мъжете на международно състезание, след като показа типичния за него небрежен стил със застиване във въздуха и отлично приземени cab900stalefish и bs540indy.

FIS SBX Открито Държавно първенство на България – 27 март 2009

В петък 27 март се състоя Откритото Държавно първенство по сноубордкрос, което се проведе на новоизграденото крос трасе в рамките на Фън Парк Банско. За първи път българските райдъри имаха възможност да карат на трасе, което включваше най-съвременните компоненти на трасетата в Световната купа – U-tank, ролери, огромни виражи и кикъри. Дизайнери на трасето, включващо общо 24 препятствия са Асен Лилов, Георги Атанасов и Виктор Жеков.

final part, SBX 27.03 - Bansko, фотография © Емануил Глушков „Мъно”

3rd bank, SBX 27.03 - Bansko, фотография © Емануил Глушков „Мъно”

Start, SBX 27.03 - Bansko, фотография © Емануил Глушков „Мъно”

Start prep, SBX 27.03 - Bansko, фотография © Емануил Глушков „Мъно”

Start action, SBX 27.03 - Bansko, фотография © Емануил Глушков „Мъно”

Action, SBX 27.03 - Bansko, фотография © Емануил Глушков „Мъно”

Шампионка при жените очаквано стана Александра Жекова (Блейд), пред Христина Николова (Блейд), Андреа Угриновска (Македония) и Лора Афанасиева (А-тийм).

Hristina Nikolova, SBX 27.03 - Bansko, фотография © Емануил Глушков „Мъно”

При мъжете се получи изключително атрактивен финал, в който интригата за първото място беше жива до последния метър от трасето. Борис Първанов (А-тийм) водеше почти през цялото време, но в крайна сметка допусна грешка и остана 4-ти. На трето място се класира Анастасиос Заркадас от Гърция, а само 20-ина сантиметра лишиха Димитър Чокоев (НСА) да се окичи със златния медал, който в крайна сметка отиде при Асен Лилов (Блейд).

Asen Lilov, SBX 27.03 - Bansko, фотография © Емануил Глушков „Мъно”

При децата над всички бе Алекс Иванов от Мотен, който показа качества, достойни за топ 8 при мъжете.

Alex Ivanov, SBX 27.03 - Bansko, фотография © Емануил Глушков „Мъно”

FIS SBX Купа „Стражите” – 28 март 2009

В събота се състоя и вторият сноубордкрос за FIS Купа „Стражите”. Отново слънчевото време и отличното състояние на трасето се оказаха предпоставка за едно страхотно състезание.

SBX Strazhite Cup 28.03 - Bansko, фотография © Емануил Глушков „Мъно”

Сани Жекова отново доминираше и записа втора победа. След нея на второ място при жените се класира Лора Афанасиева от А-тийм, следвана от Андреа Угриновска (Македония) и Деана Велкова (Блейд).

Lora Sani Andrea Dea, SBX Strazhite Cup 28.03 - Bansko, фотография © Емануил Глушков „Мъно”

При мъжете победител отново бе Асен Лилов (Блейд), втори стана Николай Бозаков (А-тийм), а в последните метри преди финала Атанас Кефсизов (Блейд) успя да изпревари Хани Гавани (НСА) и да спечели 3-тото място.

Men final, SBX Strazhite Cup 28.03 - Bansko, фотография © Емануил Глушков „Мъно”

Men final course, SBX Strazhite Cup 28.03 - Bansko, фотография © Емануил Глушков „Мъно”

Asen Nikolai Ati Hani, SBX Strazhite Cup 28.03 - Bansko, фотография © Емануил Глушков „Мъно”

Така след страхотното си представяне в Банско Асен Лилов и Лора Афанасиева успяха да спечелят и нужния им лиценз за участие в стартовете от Световната купа през следващия сезон. Състезателния уикенд приключи с унищожително парти, което продължи до обедните часове на неделния ден.

31.03.2009 г.
Константин Минчев „Тино”
Направление Сноуборд
Българска федерация по ски

ВИЖТЕ ПЪЛНИТЕ ОФИЦИАЛНИ РЕЗУЛТАТИ ОТ ТРИТЕ СЪСТЕЗАТЕЛНИ ДНИ В СЕКЦИЯ СНОУБОРД РЕЗУЛТАТИ !