. бг ски скок новини : Влади Зографски с чудесно представяне на финала на лятното Гран При на ФИС в Клингентал - 05 Октомври 2009 - 13:14

СКИ СКОК, 3.10.2009 (SKI.BG) -- Младият български ски скачач Владимир Зографски постигна още един връх в своята кариера, преминавайки успешно през квалификациите и нареждайки се на 37-мо място в крайното класиране на финалното състезание от лятното Гран При на ФИС по ски скок, което се състоя на 3 октомври 2009 г. на 125-метровата голяма шанца (HS140) в немския ски център Клингентал. Победител в това състезание стана австрийският вундеркинд в ски скока Грегор Шлиренцауер, но носител на титлата летен Гран При шампион е швейцарецът Симон Аман, който си осигури лидерството още в предходните стартове.

Vladimir Zografski (BUL) at 4 Nations Grand Prix - Hinterzarten (GER) 07-09.08.2009

Слад като на 13 август не прескочи квалификациите за Лятното Гран При в Куршевел (Франция) и на 15 август в Айнзейден (Швейцария) и пропусна двата старта на 22-23 август в Закопане (Полша), Зографски отпътува за Япония, където участва на 29-ти и 30-ти август в ски скоковете на голяма шанца (HS131) в Хакуба. В първото състезание в Япония Влади успешно премина квалификацията с 25-то място (общо 100.1 точки за скок от 113.5 м.). Последва 104.5 метров скок в първия етап на същинското състезание (общо 72.7 т), което не позволи на младата българска надежда в ски скока да продължи в надпреварата и му отреди 44-та позиция в крайното класиране. Във второто състезание в Хакуба Зографски отново премина квалификациите, този път с 32-ра позиция (78.2 т. за 107.5 м.). За финалния си скок от 104.0 м. Владимир получи 79.1 точки, което го постави на 47-мо място в класирането. Победител първия ден беше японецът Нориаки Касай, а втория - словенецът Роберт Кранец. Лидерът Симон Аман и в двата дни остана едва трети.

Дойде ред и на последните ски скокове от Лятното Гран При на ФИС в Клингентал, Германия. На реиновираната през 2006-та ски шанца Владимир Зографски се представи отново чудесно, като в квалификациите направи 123-метров скок и с 104.6 точки зае 25-то място. С 2-ри стартов номер в първия и единствен скок Влади прелетя 121.5 метра, но имаше лошия шанс за 1.23 м/сек. попътен вятър, поради което получи сбор от 93.3 точки. В първата 30-ца имаше състезатели, прескочили по-малка дистанция, но без помощтта на вятъра, и така компенсацията в точките отреди на Зографски 37-мо място в крайното класиране.

Както вече стана дума, победител в състезанието стана австрийският вундеркинд в ски скока Грегор Шлиренцауер, който не само получи своята пета титла от летния турнир, но и отново демонстрира, че ще бъде един от лидерите когато зимният сезон започне. Спечелвайки титлата през миналата зима, 19-годишният Шлиренцауер стана най-младият шампион от времето на словенската звезда Примош Петерка, който беше само с няколко дни по-млад от него.

С нетърпение очакваме новите успехи на Владимир Зографски през предстоящия зимен сезон. Пожелаваме му успех!