SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. ски анализи : Как да си купим нови ски ? - 19 Март 2002 - 16:36

Опитайте преди да си купите !

Най-добрият начин да тествате е да наемете екипировка от гардероб в ски курорт, който разполага с нови модели ски ! Така може да опитате различните дължини, марки и модели! Но имайте предвид, че в гардеробите избора не винаги е голям. Друг вариант е да се доверите на специалист от добър магазин за ски екипировка, който да подбере за вас подходящия модел .

Проучване и гаранция

Потърсете и прочетете списания и каталози със ски тестове. Те дават доста информация за характеристиките и дизайна на моделите. Ако е възможно, попитайте вашия ски инструктор какво ще ви препоръча. Интересувайте се за всички възможни гаранции на ските, при счупване или някаква друга повреда, възможните отстъпки от цената при намаляване срока на гаранцията, възможността, ако купувате детски ски да ги върнете при необходимост.

Покупката

Намерете си магазин в който ще ви обърнат внимание така, че да ви е приятно. Важно е новите ви ски да ви харесват, да съответстват на вашите способности, тегло и агресивност.

Съобразете, че неподходящата покупна на ски може да забави развитието на скиорските ви умения, както и да ви натовари с излишни разходи. Трябва да напомним, че 80 процента от скиорите са напреднали, а 80 процента от тях си мислят погрешно, че са експерти ! Затова не прекалявайте със самоувереността си, потърсете съдействието на познат истински експерт.

Избор на дължината и геометрията

Ако се съмнявате в способностите си, купете къси ски, единствената загуба би била скоростта при бързо каране на големи завои и затъването, когато карате извън пистата.
Основното нещо е да можете с новите си ски да завивате леко и без особени усилия, като постигате отлично плъзгане по снега от върха до края на ските упражнявайки пълен контрол върху кантовете независимо от типа на снега и неравностите.

Тук идва въпросът какви ски да предпочетем: класически дълги /бързи/ ски или къси и широки /карвинг/ ски.

Епогея на класическата ски геометрия е в края на 90те, когато започва настъплението на първоначално мода, а в момента основна индустрия "широката" геометрия. Сега се произвеждат ски и от двата типа, но с преобладаващо разнообразие от карвинг модели.
Счита се че с карвинг ските усилията които прилага скиора при завоите са по-малки поради малките радиуси на дъгите в геометрията на ските. От друга страна лекотата при завиване на карвингите поражда известна нестабилност при по-висока скорост и липса на опит и физическа подготовка у скиора. Паданията и резките излитания с карвинги в и след завоя не са рядкост при неподготвените скиори.

Можем приблизително да определим коя геометрия за какъв тип каране може да се използва.

Класически дълги ски /височина 10-40 см над ръста на скиора/ - експерти, състезатели - бързо каране с големи дъги на обработена писта
Класически къси ски /височина под ръста на скиора/ - начинаещи , напреднали и експерти за каране на бабуни или извън пистата
Къс карвинг /зависи от конкретните характеристики на модела, дължина, ширина, вталяване / - напреднали за усъвършенстване и експерти за технично каране с малки дъги на всякакъв терен
Дълъг карвинг /зависи от конкретните характеристики на модела , дължина, ширина, вталяване/ - начинещи, напреднали за усъвършенстване и експерти за технично каране с по-висока скорост и по-големи дъги на утъпкана писта и извън пистата.

Ако разполагате с достатъчен бюджет купете си няколко различни дължини и ширини ски, така ще имате възможност да избирате чифт за каране при различни условия на снега и терена, както и да удовлетворите личните си желания за скорост и техничност.

Гъвкавост на ските

Освен дължината на ските важна е и тяхната гъвкавост при огъване и усукване. Съществуват различни разработки за намаляване на страничното усукване на ските, то е и най-вредното, защото силно влияе върху стабилността на управлението на ските при завой. Избирайте си ски по възможност с минимално странично усукване!
Гъвкавостта на ските като характеристика е от изключителна важност ! Може да се направи най-общо разграничение:
Меки ски - обикновено са евтини модели, без метални слоеве - удачни за начинаещи скиори и деца
Средно меки ски - произвеждани с различна конструкция и състав - използвани от начинаещи; напреднали; за експерти при каране по бабуни, омекнал сняг и извън пистата
Твърди ски /с различна степен/ - с метални слоеве - използват се от напреднали скиори при карене по утъпкана и твърда писта; експерти и състезатели на писта и извън пистата.

Ски Автоматите и техния монтаж

Избирайте ски автоматите за вашите нови ски според способностите си. Преди всичко тегло и агресивност.
Мнение на експерта - не купувайте евтини модели, могат да ви струват скъпо, както за здравето ви така и за самата екипировка
Консултирайте се задължително !
Избора на ски автомати е разгледан допълнително.

Монтажа на ски автоматите да бъде извършен единствено от специализиран сервиз /обикновено при покупка на нова екипировка монтажа е безплатен/. Носете 1 ски обувка, от чифта с който възнамерявате да карате ските най-често, за да се извърши монтажа точно.
Убедете се, че ските с монтираните автомати са проверени и настроени за вашия размер обувки и общо тегло преди да излезете от магазина !

Ако още не сте сигурни консултирайте се със ски експерт !

 

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL