. бг алпийски ски новини : Стефан Георгиев завърши последен на SG за Световната купа в Лейк Луис - 29 Ноември 2009 - 22:53

СВЕТОВНА КУПА, 29.11.2009, Лейк Луис (SKI.BG) -- След като не завърши спускането, единственият български алпиец на стартовете в Лейк Луис - Стефан Георгиев, днес участва и в супер гигантския слалом за Световната купа. Той стартира с последния 71-ви номер и достигна финала за 1:39.89 мин, на +6.86 сек от победителя Мануел Осборн-Паради от Канада, с което остана на последната 51-ва позиция.

Стефан, който понастоящем се готви изцяло на собствени разноски, но БФСки му оказва пълна логистична и морална подкрепа, може да участва в състезания за Световната купа, за които не са заявени състезатели от националният ни отбор.

Спускането на Стефан Георгиев в сравнение с лидера Мануел Осборн-Паради

Първа междинна контрола: +2.22 сек (33.05 сек за Осборн-Паради)
Втора междинна контрола: +4.43 сек (59.38 сек)
Междинна за скорост: 88.4 км/ч (1110.2 км/ч)
Трета междинна контрола: +5.89 сек (1:18.49 мин)
Финал: +6.96 сек (1:32.93 мин.)

Връщайки се още веднъж към ужасяващото падане на Ти Джей Ленинг по време на вчерашното спускане и тежките последствия за американеца - по пъровначални данни от болницата - сериозни увреждания на колянната става и връзките плюс счупен гръбначен прешлен C5, трябва да подчертаем колко опасен е този спорт и конкретно скоростните ски дисциплини. Днешният Супер-Г също не мина без травми - канадецът Джон Кучера напусна пистата също с медицинския хеликоптер и по първоначални данни със счупен глезен. Неминуемо следва да се отбележи огромният риск, който поема всеки състезател от Световната купа, спускащ се по пистата. Състезавайки се, всеки скиор се движи по ръба. При тези скорости всичко се случва за части от секундата. А предпазните средства, в сръвнение с всеки друг високоскоростен спорт, са буквално никакви. И в крайна сметка, ако скиорът победи - печелят всички с него, а ако загуби - губи само той. Затова, в името на здравето, този риск трябва да бъде перфектно премерен. В тази връзка участието на Стефан Георгиев на такива стартове само по себе си е геройство, независимо от това дали и на кое място е завършил в крайна сметка. Още повече, че в момента той се състезава изцяло на собствени разноски.