. бг ски новини : Успехи на българската сноубордистка No.1 - 20 Февруари 2004 - 23:23
18-то място за Александра Жекова на Световната купа

В началото на Февруари Българският национален отбор по сноуборд взе участие в два кръга от Световната купа по сноуборд - на 3.02 в Марибор (Словения) и 7-8.02 в Бертесгаден (Германия). Това бяха първите международни стартове за нашите състезатели, след проведени 3 тренировъчни лагера и състезанията за Купа "Банско" в средата на януари. Въпреки, че все още не са достигнали връхната си форма за сезона, нашите сноубордисти разкриха част от потенциала си. Това важи в най-голяма степен за 16-годишната Александра Жекова, която заслужи 18-място в дисциплината Сноуборд-крос, в конкуренцията на всички най-големи имена от Световния елит в женския сноуборд. През 2003г. тя зае 10 място на Световна Купа при девойките на Сноуборд Крос и така събра точки и получи право да участва тази година при жените. Това класиране идва при първото участие на Жекова в състезания от такава категория въпреки че тръгна с 52 номер. Нейното постижение е само с 3.4 сек. по-слабо от първата - швейцарката Клаудия Хаусерман.  В предния старт на 2.6 сек след Сани - на 25 място се класира водачката във временното класиране за Световната Купа, французойката Карин Руби.

Треньорът на националния отбор Илиян Караджинов сподели, че кросът е бил много техничен и Жекова е имала само 2 дни, за да премине от "твърда" към по-подходящата за трасето "мека" дъска. С премерен риск тя успява да се спусне достатъчно бързо и сигурно в квалификацията, като само 70 стотни не и позволиха да заеме 16-тото място, за да премине във финала.
 В паралелния гигантски слалом бяхме представени от Мария Димова, Теодора Пенчева, Атанас Петров, Боян Гребенчарски и Георги Атанасов, които заеха позиции между 39-то и 53-то място. Предвид малкия брой тренировки и участия в състезания, това класиране е очаквано.
 В момента юношеския отбор в състав Александра Жекова, Симеон Иванов, Стефан Димитров, Захари Згуров, Антон Кефилев е на Световно юношеско първенство в Клиновец (Чехия).

В края на миналата седмица в Обервизентал, Германия, младите ни надежди участваха в Световното Първенство за Юноши и Девойки. Следващата седмица предстои участие на мъжете и жените в Маврово (Македония) - кръг от Европейската купа, а на 26-27.02 са стартовете от Държавното първенство в Пампорово.