. бг ски скок новини : Зографски не преодоля и втората ски скок квалификация за Световната купа на голяма шанца в Сапоро - 17 Януари 2010 - 11:29

СКИ СКОК СВЕТОВНА КУПА, 17 януари 2010 г., Сапоро, Япония (SKI.BG) -- Българската надежда в ски скока Владимир Зографски не успя да преодолее и квалификацията за втория ски скок на голяма шанца за Световната купа в японския зимен център Сапоро. За съжаление Влади този път скочи 84.0 метра и с общ актив от 41.2 точки остана на 52-ро място от 55-те участници в квалификацията. В квалификацията за първия ски скок в Сапоро само 1.5 метра разделиха българина от участие в същинското състезание.

Въпреки лекия снеговалеж, най-добър във втората квалификация беше германецът Северин Фраунд, който прелетя 117.0 метра и събра 106.1 точки. Освен първите ччтиридесет от квалификацията, в същинското състезание по право участват и 10 от лидерите за Световната купа, сред които Симон Аман, Томас Моргенщерн и Мартин Кох.

Състезанието за Световната купа се състоя веднага след квалфикацията и в него победител стана швейцарецът Симон Аман.

Същевременно в събота, 16-ти януари, на ФИС Континенталната купа в Ньоещадт, Германия втората българска млада надежда в ски скока Богомил Павлов се представи добре, класирайки се на 62-ро място от 67 състезатели, след 109.0-метров скок и общо 75.2 точки. На голямата шанца най-силно се представиха младите ски скачачи от австрийския отбор. 18-годишният Майкъл Хейбьок спечели надпреварата с актив от 277.3 т., а неговия съотборник, 16-годишният Бьорн Кох е втори с 270.4 т. Трети се нареди чехът Борек Седлак с общо 267.3 т.

Най-младата, но също многообещаваща надежда на българския ски скок - Деян Фунтаров от СК "Рилски ски скачач", пък участва този уийкенд на ски скокове от вътрешното първенство на Словения.

От понеделник, 18-ти януари, тримата - Владимир Зографски, Богомил Павлов и Деян Фунтаров, под ръководството на старши треньора Йоаким Винтерлих, се събират на общ 10-дневен тренировъчен лагер в Хинтерзартен, Германия, съобщи специално за SKI.BG ИД директорът на направление Ски скок към БФСки г-н Здравко Здравков. От 28-ми до 30-ти януари именно в Хинтерзартен ще се проведе Младежкото Световно първенство по северни дисциплини за младежи под 23 годишна възраст и българските ски скачачи ще участват.

17 януари 2010 г., 11:25 ч.