. световни ски новини : Ски бегачите Лауканен и Бах са новите Световни шампиони в спринта при младежите под 23 г - 26 Януари 2010 - 19:15

СКИ БЯГАНЕ, МЛАДЕЖКО СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО, 26.1.2010, Хинтерзартен, Германия (SKI.BG) -- На 1,3-километровото спринтово трасе в Хинтерзартен/Нотчерей биатлонистката Мари Лауканен от Финландия грабна победата пред фаворитката на домакините Денис Херман (Германия). Третото място зае Катерине Ролстед Харсем от Норвегия. " Това е голям успех за мен. Имах добро усещане през цялото време и сега съм щастлива от постижението. Дойдох тук направо от Световната купа по биатлон в Анхолц, за да изпробвам формата си и в ски бягането" каза след финала победителката.

При мъжете победа постигна Оле Мариус Бах от Норвегия, който завърши много успорвания финал с минимална преднина пред швейцареца Мартин Ягер. Андрей Парфенов, който пристигна в Хинтерзартен направо от стартовете за Световната купа в Рябинск, допълни почетната стълбичка.

"Аз бях най-силен в последните 300 метра. След последното обръщане на трета позиция излязох до челното място на финала. Много съм щастлив, това е моята първа U23 световна шампионска титла и си я харесвам много" сподели победителя  Оле Мариус Бах.

В квалификацията за спринта на мъжете българинът Станимир Беломъжев изпусна шанса да влезе във финалните серии, заемайки 31-вата позиция с време 2:27.7 мин., на изключително минималните 2 десети от секундата зад продължаващия напред в състезанието естонец Карел Тамярв (30-ти).