. бг сноуборд новини : Сани Жекова с престижно 5-то място на Зимните екстремни игри в Аспен - 02 Февруари 2010 - 10:59

Българската сноуборд звезда Александра Жекова продължава да показва добрата си спортна форма преди началото на Зимните олимпийски игри във Ванкувър, завършвайки на престижното 5-то място в женския сноубордкрос от 14-тото издание на Зимните екстремни игри, провеждащи се в Аспен, САЩ.

Както всяка година, така и през това издание, трасето по сноубодкрос на Winter X-Games бе по-ектремно от когато и където и да било, включващо отново огромни скокове, виражи, ролери и някои нови за дисциплината препятствия. Като прибавим към това и сравнително два пъти по-голямата дължина на трасето в сравнение със стартовете от Световната купа става ясно, че дори самото преминаване на трасето от участниците беше истинско предизвикателство за техните способности. Много от световните звезди в дисциплината отказаха участие в състезанието, поради страх от контузии преди Олимпиадата, а имаше и такива като Маркус Шайрер от Австрия, който се престраши да участва и заплати за това с тежка контузия.

Състезателките разглеждат най-трудното и страшно трасе на Winter X-Games 14 в Аспен, САЩ, фотография © личен архив

Сани Жекова се представи отлично в квалификацията, като записа 4-то време. Особеното при сноубордкроса на Зимните екстремни игри е това, че финалните серии се провеждат при формат от 6 вместо 4 състезатели. В полуфинала Жекова нямаше проблеми и финишира на второ място в серията. В големия финал Жекова се движеше между 3-4-то място, но във втората половина на трасето бе ударена отзад от сноуборда на американката Джоуни Андерсън, което я забави и в крайна сметка Сани финишира на 5-то място. Победителка стана фаворитката на домакините Линдзи Джакобелис, втора остана Хелене Олафсен от Норвегия, а трета – Джоуни Андерсън от САЩ.

Сани на Winter X-Games 14 в Аспен, фотография © личен архив

Предстоят няколко дни настройка и почивка за Сани и Виктор Жекови, след което на 8 февруари водещата българска състезателка на тези Зимни Олимпийски игри и нейният треньор отпътуват за Ванкувър