. бг ски новини : Станимир Беломъжев се окичи със сребро в спринта от Световната купа по ски-ориентиране на Узана - 02 Февруари 2010 - 19:55

Нов голям успех постигна българското ски-ориентиране днес, 2-ри февруари. На старта от Световната купа в курорта Узана край Габрово, младият български състезател Станимир Беломъжев се нареди на второ място, на едва девет секунди след голямата звезда в този спорт Едуард Хренников.

От днес до неделя на Узана се провежда вторият кръг от надпреварата за Световната купа по ски-ориентиране. Днес беше спринтовата дисциплина.

2,9 км маршрут беше изминат за 13:42 минути от руснака Хренников. На 9 секунди зад него остана Станимир Беломъжев, а на още 6 Кирил Веселов от Русия. Останалите български състезатели заеха места в дъното на класирането.

Станимир Беломъжев е голямата българска надежда за пробив в този спорт. Той е двукратен световен шампион за младежи от преди две години на шампионата в Смолян.

Ски-ориентирането пък е един от двата зимни спорта, в които България има световна титла в елита. През 1994 година световна шампионка е Пепа Милушева. Другият спорт е фигурното пързаляне, където имаме две титли на Албена Денкова и Максим Стависки.

При дамите участие за България взе единствено сестрата на Станимир Беломъжев Стефания Беломъжева - Димитрова, която се нареди на 23-то място.