. бг сноуборд новини : Казваме сноуборд, разбираме Жекова - 04 Февруари 2010 - 11:08
Българката се цели в медал от дисциплината бордъркрос

В България сноубордът винаги се е приемал като любителски спорт. Хващаш дъската, грабваш екипировката и отиваш в планината. В последните години обаче и у нас се заговори за сноуборда професионално. Причината е на 22 години и на всичко отгоре е красива. Софиянката Александра Жекова се представя все по-силно, а за Олимпиадата във Ванкувър има 2 квоти - в бордъркроса и в паралелния гигантски слалом. Любима й е първата дисциплина, на която завърши 5-а в зимните екстремни игри в Аспен (САЩ) в понеделник.

"Няма как да не ми тежи това, че ме считат за фаворит. Ще се опитам да направя 8 безпогрешни спускания там. Всички мои конкурентки също искат медал, така че ще бъде тежко. В Аспен се представих добре, преборих се най-вече със себе си", заяви Жекова.

Сани продължава семейната традиция. Баща й Виктор е неин личен треньор в момента. Той също очаква успех от дъщеря си: "Подготовката ни досега е много добра. Александра никога не е била толкова готова. Класирането на финал зависи много и от късмета. Има поне още 20 състезателки с шансове за нещо голямо."

Жекова със сигурност не очаква да й бъде лесно. Особено в бордъркроса, където всички състезателки се спускат едновременно, като е позволено бутане и ръгане с лакти. Дисциплината е най-новата в олимпийската програма и една от най-атрактивните.

Съвсем различно е в паралелния гигантски слалом, където се пускаш сам, а конкурентът ти е от другата страна и няма начин да се ударите.
Жекова е 12-а в общото класиране за Световната купа с 2200 точки, като всичките са от бордъркрос. Там тя е на 4-о място. Лидерка в общото класиране, където под внимание се вземат всички дисциплини - бордъркрос, паралелен слалом, биг еър и халфпайп, е Маел Рикен (Кан), следвана от Хелана Олофсон (Нор) и Ксуетон Кай (Кит). Фаворитка е и Линдзи Джакобелис (САЩ), която спечели титлата в бордъркроса в Аспен.

При мъжете положението също е равностойно. Американците разчитат на Летящия домат Шон Уайт да защити титлата си от Торино'06 в халфпайпа. Лидери в Световната купа са Пиер Волтер (Фр) и двамата австрийци - Щефан Гимпл и Бенямин Карл. За титлата идва и олимпийският шампион от Солт Лейк Сити през 2002 г. Кели Кларк (САЩ), който спечели 4 състезания през тази година.