. световни ски новини : Биатлонът - Кралят Оле и останалите - 06 Февруари 2010 - 10:04
Бьорндален е фаворит и в петата си Олимпиада, при жените всичко е възможно

Едно име е над всички, когато стане въпрос за биатлон - Оле Ейнар Бьорндален. Роденият на 27 януари 1974 г. норвежец е готов на всичко, за да си върне олимпийските титли в повечето, а защо не и във всички дисциплини. Бьорндален спечели всички състезания, с изключение на масовия старт, на световното първенство в Пьончанг (Кор) преди година, а този сезон се движи 9-и в Световната купа, но е лидер в класирането в спринта и масовия старт. Дебютът на Бьорндален на олимпиада е в Лилехамер (Нор) през 1994 г., където остава много назад. Оттогава големият шампион е участвал още в Нагано'98, Солт Лейк Сити'02 и Торино'06. Ванкувър ще е петата олимпиада за Бьорндален, а преди време той обяви, че ще участва и в Сочи 2014. На сметката си Оле има 5 златни (4 от Солт Лейк Сити), 3 сребърни и 1 бронзов медал. Визитката му на световни първенства е още по-впечaтляваща - 14 златни, 10 сребърни и 9 бронзови медала. В Торино обаче Оле остана без титла и сега отново се цели в златото.
Конкуренция ще му правят сънародниците му от Норвегия и най-вече Емил Хегле Свендсен, който е с най-много победи през сезона - 4. Във Ванкувър идва и още един славен ветеран - 40-годишният Харвалд Ханеволд. Няма как да бъдат пренебрегнати и лидерите в генералното класиране за световната купа - Симон Фуркад (Фр), Евгени Устюгов (Рус) и Кристоф Шуман (Ав). В голямата борба е и трикратният олимпийски шампион от Торино Михаел Грайс (Гер). Успехите на всички тях обаче зависят най-вече от формата на Бьорндален, който има 3 победи през сезона.
При жените положението е по-равностойно, макар че според специалистите също има една над останалите. Шведката Хелена Йонсон води за Световната купа, тя е лидер и в класиранията на индивидуалния старт и масовия старт. Германките обаче едва ли ще се предадат без бой. С надежди за титли са Андреа Хенкел, Кати Вилхелм и Магдалена Нойнер. Русия донякъде е обезкървена след допинг наказанията за Юриева и Ахатова, но все пак страната има 3 представителки в топ 10 за СК. Освен на Йонсон пък Швеция ще разчита и на Анна Карин Олофсон, олимпийска шампионка на масовия старт от Торино'2006.