SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. ски история : Студена война в Гренобъл `68 - 10 Февруари 2010 - 10:14
Генерал Дьо Гол превръща игрите във витрина на обновена Франция

Игрите в Гренобъл през 1968 г. показват, че олимпиадата престава да е чисто спортно събитие и се превръща в арена на противоречия между държави и политически блокове, в своеобразна имитация на студена война с всички възможни средства. Около спорта се завихрят рекорден брой скандали. Всичко започва с безпрецедентно остра изборна кампания за правото на провеждане на игрите. Освен Гренобъл претенденти за олимпиадата са още Калгари, Лахти, Сапоро, Лейк Плесид и Осло. За всеобщо изумление побеждава френският град, който, макар и да се намира в Алпите, се счита по-скоро за индустриален център, отколкото за алпийски курорт. Основна е заслугата на президента Шарл дьо Гол, който искал да направи от игрите витрина на обновена Франция, поради което Гренобъл получава и огромни държавни субсидии. Единствено организацията куца донякъде. Олимпийските обекти са разхвърляни на огромна територия в радиус от 65 км, спортистите живеят в 7 различни олимпийски селца, а феновете трябва да покриват значителни разстояния до стадионите. Освен това хладилните установки на трасето за шейни и бобслей се оказват некачествени и състезанията се провеждат в ранните утринни часове.
Това са първите зимни олимпийски игри, на които СССР не успява да се нареди на първо място по медали. Изпреварва го Норвегия.

Скандали

Една от победите на Жан Клод Кили е съпроводена от грандиозен скандал. В слалома главният конкурент на Кили, австриецът Карл Шранц, настоява за повторен опит, защото по време на спускането трасето му пресякъл някакъв човек и затова бил пропуснал врата.
* * *
Не по-малък е скандалът при шейните. Спортистките от ГДР, заели първо, второ и четвърто място, са дисквалифицирани, защото преди старта са нагрявали плазовете на шейните си. Организаторите отнемат златото и на двуместните шейни при мъжете, но после премислят.
* * *
МОК забранява на водещите скиори да излизат на старта с рекламни нашивки върху униформата. В отговор състезателите заплашват да напуснат Гренобъл. Накрая се споразумяват екипите с рекламни надписи да не присъстват на официални мероприятия.
* * *
На олимпийската пързалка е изпробвана нова технология за заливане на леда, което довежда до истински фойерверк от рекорди при кънкобегачите.
* * *
За първи път при ски скачачите е преодолян рубежът 100 метра. Отличниците са чехът Ян Рашка и съветският "летящ скиор" Владимир Белоусов. Златният медал на Белоусов до ден днешен е единственият за братушките в тази олимпийска дисциплина.
* * *
На фона на скандалите някак се губи приносът на тази олимпиада в историята на зимните олимпийски игри. За първи път се осъществява телетранслация на състезанията с цветна картина.

Снежинки

Спортистите са задължени да преминават допингови и генни тестове.
* * *
Гренобъл 1968 е първата олимпиада с талисман. Той представлява малък стилизиран скиор на име Шус, който няма официален статут.
* * *
За първи път в историята на олимпийските игри са разработени отделни медали за всеки спорт. Върху лицевата страна на медала има снежен кристал, под който са петте олимпийски кръга с надпис на френски "Гренобъл 1968". Под него има три снежинки. На обратната страна има пиктограма на съответния спорт. С тази задача блестящо се е справил Монетният двор на Париж.
* * *
Основен спортен обект е арената на Олимпийския стадион, единият елемент на която е олимпийската чаша, създадена от парижки архитекти.
* * *
Състезанията са наблюдавани от над 600 млн. телезрители.
* * *
За първи път ГДР и ГФР се явяват със самостоятелни отбори.

Героите

България е представена от 7 състезатели: алпиеца Петър Ангелов и ски бегачите Борислав Очушки, Стефан Митков, Надежда Михайлова, Кръстана Стоева, Надежда Василева и Роза Димова. Най-напред се класира Василева - 20-а на 10 км от 35 стартирали. Женската ни щафета на 3 по 5 км е пета от 8 отбора.
Най-успешният спортист на олимпиадата, спечелил 3 шампионски титли, е Жан-Клод Кили, който става национален герой. В индивидуалното пързаляне блестяща победа постига "кралицата на леда" Пеги Флеминг - изтъкната американска фигуристка, трикратна световна шампионка и 5-кратна шампионка на САЩ. При фигуристите победител е австриецът Волфганг Шварц. През 2002 г. Шварц е осъден на половин година затвор за нелегален внос на проститутки от Русия и Литва в Австрия. През 2006 пък е осъден на 8 г. затвор за изнудване, защото през 2005 г. отвлякъл 19-годишната дъщеря на богат румънски бизнесмен и поискал от него откуп в размер на 3 млн. евро.
Сред фигуристите на двойки за втори път поред победители стават елегантните Людмила Белоусова и Олег Протопопов. Този гениален дует поставя началото на триумфа на съветското, а по-късно и на руското фигурно пързаляне на международната сцена. Хокейният тим на СССР отново грабва златото, макар и след загуба от Чехословакия. Обявеният за най-добър нападател Фирсов няма равен на международната арена изобщо през 60-те години. Обявяван е за най-успешен бомбардер на световни шампионати три пъти поред - от 1967 до 1969 г. Куп западни спецове пък посочиха СССР за най-добър отбор на десетилетието.

Росен Бабоев
в-к 7 дни спорт
Сряда, 10 Февруари 2010 г.

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL