. световни ски новини : Втора изненада в биатлона - Венсан Джей олимпийски шампион в биатлона; Краси Анев отличен 25-ти - 14 Февруари 2010 - 21:17

ОЛИМПИАДА, БИАТЛОН. Атмосферните условия във Ванкувър продължават да бъдат главно действащо лице във всяко състезание от Олимпийските игри. Топлото и дъждовно време не пожали и биатлонистите в спринта на 10 километра, където още в началото на надпреварата се изсипа пороен дъжд и това напълно провали амбициите на фаворитите за медали. След 20-ти номер всички състезатели изоставаха с повече от 30 секунди на всяка обиколка и това попречи на нормалното развитие на старта.

Bulgaria's Krasimir Anev skis during a training session for the men's biathlon event at the Vancouver 2010 Winter Olympics in Whistler, British Columbia, February 15, 2010. Picture was taken with tilt and shift lens. REUTERS/Pawel Kopczynski (CANADA)

Французинът Венсан Джей се възползва най-добре от създалата се ситуация и спечели олимпийската титла след като не допусна нито една грешка в стрелбата с малокалибреното оръжие. Представителят на „петлите“ носеше стартов номер 6 на гърба си и това му помогна да избегне влошаването на времето. Джей спря хронометрите на 24:07.8 минути, което се оказа напълно достатъчно за младия биатлонист да постигне най-големия успех в своята кариера. Сребърното отличие беше завоювано от единствения фаворит, който се представи на ниво днес – норвежецът Емил Хегле Свендсен. Доскорошният водач за Световната купа по биатлон направи само един пропуск от положение „легнал“, но съумя да се справи с променения сняг по трасето и се пребори за второто място. Изненадващо трети финишира Яков Фак от Хърватска. Той също започна рано в надпреварата и с перфектен стрелкови резултат, се измъкна от „дъждовния ад“, който му помогна да се качи на почетната стълбичка. Веднага след него завърши един от най-добрите бегачи в момента Клемен Бауер от Словения. Петата позиция остана за Андрий Дериземля от Украйна, а за радост на домакините канадецът Жан Филип Льогелек спечели шестото място.

Bulgarian biathlete Krasimir Anev takes aim during a training session at the biathlon track Vancouver 2010 Olympics in Whistler, British Columbia, Thursday, Feb. 11, 2010. (AP Photo/Andrew Medichini)

На старт застанаха и четирима българи. Феноменално се представи Красимир Анев, който порази всичките десет мишени и финишира на престижната 25-та позиция, която му предоставя перфектни възможности за преследването. В него ще участва и Михаил Клечеров, който също не допусна грешка в стрелбата, но по-лошите атмосферни условия го изпратиха 59-ти. Мирослав Кенанов и Владимир Илиев не съумяха да покажат на какво са способни и завършиха съответно 82-ри и 83-ти.

Венелин Петков
Sportvox.net
14 фев 2010 в 22:48

Втора изненада в биатлона - французин с титлата, Анев с добро представяне

Нова изненада поднесе второто състезание по биатлон от програмата на Олимпиадата. Французинът Винсан Джей триумфира в спринта на 10 километра. След като премина без грешки на огневия рубеж, 25-годишният състезател финишира пръв с време 24:07.8 минути.

Неубедителното представяне на част от звездите в биатлона, както и дъждът, който затрудни олимпийците с по-късен стартов номер, помогнаха за отличното представяне на Джей. Французинът, който не бе в сметките за златото, изненада специалистите, както вчера това стори и Анастасия Кузмина, донесла титла за Словакия в спринта на 7,5 км.

Най-добро представяне от българите направи Красимир Анев, който тръгна със стартов номер 25, малко преди метеорологичните условия да усложнят ситуацията по трасето. Със своята позиция - 25-о място, той ще вземе участие и в преследването. Българинът повали и десетте си мишени, но според статистиката е загубил близо 28 секунди при двете си стрелби, което е повече от една наказателна обиколка. Въпреки това, класирането му е третото най-добро от Зимни игри при мъжете в историята на България.

Още един наш състезател ще вземе участие в преследването – Михаил Клечеров, който завърши 58-и. Той се вмъкна сред първите 60, които добиват право на това. Останалите двама българи Мирослав Кенанов и Владимир Илиев останаха съответно на 82-о и 83-о място.

И четиримата ни състезатели направиха своя дебют на Зимни игри с появата си на “Уистлър Олимпик Парк”.

Сребърният медал в дисциплината остана за Емил Свендсен от Норвегия, допуснал грешка още при първата си стрелба. При позиция прав той свали всички мишени и опита да навакса с бърз финален спринт, но въпреки всичко остана втори в крайното подреждане. С бронза се окичи хърватинът Яков Фак.

Малко след като тръгнаха първите 30-на състезатели дъждът, примесен със сняг, се усили и затрудни още повече биатлонистите с по-задни стартови номера, сред които бяха и тримата българи – Клечеров, Илиев и Кенанов.

Оле Ейнар Бьорндален пропиля възможността за пореден олимпийски медал, след като трябваше да върти четири наказателни обиколки. Звездата на Норвегия остана едва 17-и. Михаел Грайс (Германия) допусна две грешки, по една и в двете стрелби, което го остави далеч назад. Подобна бе и съдбата на редица други биатлонисти, сочени за фаворити в надпреварата.

Станислава Кръстева
радио Гонг
14 февруари 2010 22:23

Френски триумф в спринта в биатлона, чудесен Анев с нула в стрелбата

Французинът Венсан Джей е новият олимпийски шампион в спринта на 10 километра в биатлона. Той триумфира с време 20:07,08 минути, след като стреля без грешка и в двете стрелби. Втори остана норвежецът Емил Хегле Свендсен с една грешка в стрелбата и 12,2 секунди изоставане, а трети е хърватинът Яков Фак с изоставане от 14 секунди от победителя.

В състезанието участие взеха и четирима българи, като най-добре от тях се представи Красимир Анев, който стреля без грешка и завърши на 25-ата позиция. Михаил Клечеров също стреля с нула, но бягането му бе доста по-слабо и остана едва 59-ти, но все пак ще участва в преследването. Мирослав Керанов и Владимир Илиев не можаха да се представят особено успешно и останаха съответно 82-ри и 83-ти на повече от 4 минути от шампиона.

Доста разочароващо бе представянето на ветерана Оле Ейнар Бьорндален, който направи 3 грешки от легнал и 1 от прав и остана чак на 17-ата позиция. По време на състезанието се изля и доста проливен дъжд, който също повлия на развитието на надпреварата, особено за хората стартирали с по-задни номера.

14 февруари 2010 | 22:30