. бг алпийски ски новини : Мария Киркова 33-та в спускането по Уистлър Крийксайд - 17 Февруари 2010 - 23:40

ОЛИМПИАДА, АЛПИЙСКИ СКИ (SKI.BG) -- Българската национална състезателка по ски Мария Киркова стартира в спускането на XXI-те Зимни Олимпийски игри във Ванкувър последна, със стартов номер 45.

Maria Kirkova of Bulgaria competes during the Alpine Skiing Ladies Downhill on day 6 of the Vancouver 2010 Winter Olympics at Whistler Creekside on February 17, 2010 in Whistler, Canada. (February 16, 2010 - Photo by Clive Rose/Getty Images North America)

Освен дългото протакане заради множеството прекъсвания на състезанието, нашата алпийка накрая беше принудена да изчака и повторния старт на аржентинката Мария Белен Симари Биркнер, която беше спряна с жълт флаг при първото си спускане по пистата.

В крайна сметка Киркова финишира с време 1:56,80 минути, на +12,61 секунди от победителката Линдзи Вон от САЩ, и се нареди на 33-ата позиция в класирането.

Мария премина по трасето с +2.15 сек. изоставане на първата междинна контрола, +3.97 сек. и 88.48 км/ч на втората, +8.15 сек. на третата и +10.16 сек. и 94.13 км/ч на четвъртата контрола. От стартиралите 45 състезателки, до финала достигнаха 37.

Спускането по изключително трудната писта Уистлър Крийксайд значително затрудни голяма част от алпийките, много от тях бяха останали без сили на финала и след пресичането му се свличаха от умора. По време на състезанието имаше и няколко тежки падания, едно от най-тежките от които - на швейцарката Доминик Жизин, а спускането на румънката Едит Миклос завърши с отнасянето и с медицинския хеликоптер. Същевременно дори една от претендентките за златото - уникалната шведска звезда Аня Першон, също пострада при тежко падане на последния скок преди финала. Всъщност Першон вървеше към олимпиското сребърно отличие, с минимално изоставане от +0.39 сек. от лидерката Линдзи Вон, но неочаквано не успя да облекчи преди големия финален скок "Hot Air", изостана назад при отскока и прелитайки над 60 метра се стовари жестоко, блъсна се ужасяващо в следващата врата и търкаляйки се без ски пресече финалната линия. В крайна сметка за щастие Аня изглежда се размина само с травма на десния крак, но според шведския треньор Улф Емилсон, Першон има много силен характер и е много вероятно тя да се завърне.

Всичко това е само за описание на общата картина, за да стане ясно какво геройство прави българката Мария Киркова, рискувайки да се спусне по трасето в Уистлър.

Златото за САЩ отнесе невероятната Линдзи Вон, а радостта на американците стана двойна, след като среброто спечели Джулия Манкузо. Със сълзи на очи от новината че запазва третата си позиция, бронза получи симпатичната австрийка Елизабет Гьоргъл.

Мими, пожелаваме ти успех в следващите състезания!