. бг ски новини : Дафовска втора на спринта в Норвегия (Монитор) - 22 Март 2002 - 12:19
Олимпийската шампионка по биатлон от Нагано’98 се изкачи на 13-о място в ранглистата за Световната купа

Българката Екатерина Дафовска завърши втора в спринта на 7,5 км от последния кръг за Световната купа в Холменколен (Нор). Олимпийската шампионка на 15 км биатлон от Нагано’98 направи блестящо състезание, като не допусна нито една грешка в стрелбата и остана само на 2,1 сек. от победителката Катрин Апел (Гер). Това е най-големият успех на родената в Чепеларе биатлонистка в стартовете за Световната купа, досега най-добтото и постижение беше трето място. За него тя ще получи премия от 8000 германски марки, а със спечелените точки се изкачи на 13-а позиция в генералното класиране с 342 т. Дафовска водеше на германката с 15,5 сек. след втората стрелба, но в последните метри преди финала не успя да удържи на невероятната й атака.

Катрин Апел пропусна един изстрел на първия рубеж, но направи изключително бягане във втората част на състезанието и постигна третата си победа за сезона. Трета на 16,3 сек. (с 1 грешка) остана рускинята Светлана Ишмуратова. От останалите българки отлично се представи и бронзовата медалистка в преследването на 10 км от Олимпиадата в Солт Лейк Сити Ирена Никулчина. Тя завърши седма на 1:04,5 мин. с два изстрела извън мишените, което й дава отличен шанс за добро класиране в преследването утре. Банскалийката също изпълни задача си за сезона, като вече е 20-а в генералното подреждане с 255 точки. Павлина Филипова е 29-а, на 2:40 мин. (3), Радка Попова - 41-а, на 3:19,3 (2), Ива Карагьозова - 49-а, на 3:50,3 (с три пропуска на втория рубеж. Състезанието завършиха 69 от 71 стартирали биатлонистки.

Петкратната носителка на Световната купа, шведката Магдалена Форсберг, зае скромното за нейните възможности четвърто място, на 19,7 сек. (1) от Апел. С него обаче си осигури за шести път престижния приз, като остана недостижима с 864 т. в генералното класиране. След нея са норвежката Лив Грете Поаре със 739 т., германката Уши Дизъл с 659 т., Олга Пилева (Рус) - 646, Катрин Апел - 569 и Олена Зубрилова (Укр) - 511. Поаре остана шеста на спринта в Холменколен, пета е Дизъл.

До края на маратона за Световната купа остават още два старта. Утре е преследването на 10 км, в което участват всички българки, защото намериха място в челната 50-ица, а в неделя - масовият старт на 15 км. Преди тях Павлина Филипова има 129 точки, което й отрежда 34-о място, с 68 т. Ива Карагьозова е 68-а, а най-младата ни представителка Нина Кадева е 84-а от 86 биатлонистки с 2 точки.