. световни ски новини : Норвежки триумф в биатлона и при мъжете, Свендсен победи големия Бьорндален в историческо състезание - 19 Февруари 2010 - 02:09

ОЛИМПИАДА, БИАТЛОН. Норвежецът Емил Хегле Свендсен триумфира с титлата в индивидуалния старт на 20 км от програмата на биатлона на Олимпиадата във Ванкувър. Той остави след себе си своя сънародник Оле-Ейнар Бьорндален и Сергей Новиков от Беларус. Двамата финишираха за абсолютно еднакво време и сътвориха прецедент в историята на Олимпийските игри, като си поделиха второто място и получиха сребърни медали.

Свендсен завоюва втори медал във Ванкувър, след като остана със сребро в спринта на 10 км. Неговият успех дойде само няколко часа след победата на Тора Бергер на 15 км при жените и затвърди великолепното представяне на норвежците. Легендата в биатлона Бьорндален до последно преследваше шестата си титла от "бяла" олимпиада, но в последната обиколка силите го напуснаха и финишира на 9,5 секунди след новия шампион. Същото време даде и Сергей Новиков - нещо, което никога не се е случвало в биатлона на Зимните олимпийски игри.

Българинът Красимир Анев отново се представи много добре и завърши на 25-о място. Той допусна две грешки на огневия рубеж и изостана на 3:46.7 минути от Свендсен. Другите наши представители останаха извън първите 60. Михаил Клечеров е 63-и, Владимир Илиев е 79-и, а Мартин Богданов - 84-и.

19 февруари 2010 | 01:24