. световни ски новини : Ашли МакAйвър стана олимпийска шампионка в ски кроса за жени - 24 Февруари 2010 - 04:16

ОЛИМПИАДА, СКИ КРОС. Канадката Ашли МакАйвър спечели златния олимпийски медал в дисциплината ски-свободен стил - крос за жени, която за първи път е включена в програмата на зимните олимпиади. Среброто отиде при Хеда Бернтсен от Норвегия, а бронза грабна французойката Марион Йосеран.

Ашли Макайвър, която е родена на 15 септември 1983 година във Ванкувър, бе бурно подкрепяна от около 4 500 зрители, които развяваха канадския флаг и скандираха "Гоу Аш, Гоу!".

"Това е най-вълнуващият момент в моя живот. Това е моят роден град, аз победих. Какво повече мога да искам?", заяви щастливата олимпийска шампионка.

Впрочем Ашли бе големият фаворит в състезанието - тя е световна шампионка през 2009 година и седем пъти е била на почетната стълбичка на стартове за световната купа. Ашли е завършила местния университет Британска Колумбия, а през свободното си време кара сърф и е фотограф-любител.

24 февруари 2010 | 03:31

Историческа първа титла за Макайвър и Канада в ски-кроса

При изключително лоши метеорологични условия в планината Сайпръс се проведоха стартовете в ски-кроса за жени, част от ски-свободните стилове или фристайла. Мъгла, сняг, примесен с дъжд и тежка писта, наблъскана с химия и лед бяха условията при които 35 дами спускачки започнаха битката за първия златен олимпийски медал в историята на превещата дебют тук във Ванкувър ски-крос дисциплина.

В квалификациите спускащите се сами по пистата и за време състезателки успяха да разгадаят трудното трасе, като този път се мина без сериозни инциденти и всичките участнички успяха да финишират. Първо време даде Аня Хомлунд от Швеция превзела трасето в Сайпръс за 1:17.15 минути, като само с две стотни шведката успя да изпревари представителката на домакините Ашли Макайвър. Трета се нареди швейцарката Фани Смит. Три състезателки не успяха да се класират за директните елиминации, като след квалификациите отпаднаха Роксана Неделчу от Румъния, Сара Саувей от Великобритания и Сана Луеди от Швейцария останали 33-та, 34-та и 35-та в крайното подреждане.

На осминафиналните гонки, провеждащи се по системата, в която на старт застават четири състезателки, спускащи се едновременно по трасето и която финишира първа печели, без проблеми напред продължиха Аня Хомлунд, Офели Давид и Ашли Макайвър. За съжаление тежките падания започнаха, като след най-бруталните бяха тези на рускинята Юлия Ливинская, швейцарката Катрин  Мюлер и Франциска Стефен също от Швейцария. На тази фаза считаните за фаворитки за продължаване напред  Анна Вьорнер от Германия, Катрин Мюлер от Швейцария и Даниел Полешчук от Канада отпаднаха.

В четвъртфиналите водачката за световната купа през този сезон Офели Давид от Франция при един скок падна жестоко и се прости с шампионските си амбиции  във Ванкувър. С тях се прости и представителката на домакините Джулия Мъри, номер четири в ранглистата. Силната словенка Саша Фарич, също отпадна на тази фаза, правейки компания на най-силната норвежка към момента в ски-кроса Марте Хоие Гйефсен.

На полуфиналите в първа серия победата грабна австрийката Карин Хутари, която заедно с французойката Марион Жосеранд успяха да се класират за големия финал, докато разочарование претърпяха Келси Серва от Канада и фаворитката за титлата Аня Хомлунд от Швеция. Във втората серия норвежката Неда Бернтсен успя да изпревари за първото място Ашли Макайвър, като двете се класираха за финала. С надеждите си за медал в тази фаза се простиха силната швейцарка Фани Смит и норвежката изненада до този момент Жули Бренденген Йенсен.

В малкия финал четирите участнички, борещи се за разпределението от 5-то до 8-мо място, статираха сравнително бързо и почти еднакво, като по средата на трасето се разкъсаха и на финалната права вече имаше доста дистанция между отделните спускачки. Победата грабна Келси Серва, изпреварила  Аня Хомлунд със съвсем прилична преднина на финалната права. Седма остана швейцарката Фани Смит, докато последна във финал Б се нареди норвежката с дългото име Жули Бренденген Йенсен.

В оспорван финал победата грабна световната шампионка от Канада – Ашли Макайвър, която не срещна никаква съпротива от останалите финалистки и с конфортна преднина спечели поредното злато за Канада на тази олимпиада. Още в първите метри, несъбралата достатъчно скорост в началото на своето спускане австрийка Карин Хутари, излезе от борбата за медалите, оставайки четвърта в крайното класиране. В средата на дистанцията норвежката Неда Бернтсен успя да се справи с опитите на французойката Марион Жосеранд за атака на сребърния медал, като до финала опитната 33-годишна норвежка натрупа сериозен аванс, стигнал и за второто място, докато с бронза се окичи френската спускачка.