SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. ски анализи : Какво отличава 5-те лева от 5-те канадски долара - 28 Февруари 2010 - 11:46
Спорт и природа са двете култови думи за канадците

След 22-годишна пауза олимпийските игри отново се завърнаха в Канада. И така отново показаха отблизо на света една от най-спортните нации на планетата. Една от най-обединените и една от най-обичащи държавата си общности. Някак странно е, че точно Канада – вероятно най-мултинационалните държава в света - е истински пример как хората обичат своята страна. И се гордеят с нейното име. По време на Олимпийските игри нонстоп – от сутрин до вечер виждахме по улиците на Ванкувър и по останалите спортни обекти стотици хиляди с фланелки, шапки, ръкавици, ранички и якета на които пишеше „Canada”.

Не, това не бе позната еуфория около мачовете – особено хокейните – когато всеки от публиката тръгва към залата така облечен и нахъсан. Не – по всяко време на деня хората крачеха с името на своята страна и се гордееха с това. А още по-странното бе пъстрата палитра от образи – араби, африканци, азиатци, индианци, европейци – всички те обединени от името Канада.

Мисля си кога ли и у нас, в България, ще се случи това? И изобщо ще го дочакаме ли? А и какво би ни накарало да носим всеки ден - дори без специален повод – фланелки, якета и шапки с надпис „България”? И коя е причината в момента да не го правим? Да, със сигурност има много неща, които не ни правят горди от това, че сме българи. И което прави държавата ни длъжник към своите граждани.  

Но оставете ни нас. Дори и в много силно патриотарски, че и и националистично настроени нации като САЩ, Германия, Русия, Франция не съм срещал толкова хора да носят дрехи с името на своята страна. Ей, така без повод или събитие. Просто защото я обичат.

Необяснима симбиоза

А, всъщност, откъде идва тази обич? И на какво се базира? Чудно е как тази сурова страна - с шест часови пояса, простряла се на близо 6000 км, с 10 провинции и 3 територии, повечето от които необитаеми поради тежките условия за живот – е успяла да обедини по този начин своите жители. И да ги накара да заобичат до такава степен своята втора родина. Защото мнозинството от хората са пристигнали по тези земи от къде ли не за да намерят своя нов свят именно на тук – във втората по големина държава на планетата.

Това, което със сигурност прави горди канадците със страната им е грижата на държавата към своите поданици. Грижа, която личи от перфектната инфраструктура, от социалните и пенсионни придобивки, от грижата за природата, от предоставените възможности за спорт, от беузпречната полиция и правосъдие,  осигуряващи сигурността и равнопоставеноост на гражданите,  от уредения и евтин транспорт... Всичко за улеснение на хората. Които са една много странна смес от всякакви националности, дали си среща тук за да изградят своя нов живот. И всичко това при една просто невероятна толерантност към различията в раси, вероизповедания, нрави и култури.

Хората тук са изключително благоразположени към всички, търпеливи и много позитивни. Странно е как се заговарят един друг в автобуси, в метрото, по улиците – абсолютно непознати се разприказват сякаш се знаят от години.

Какво показват номерата на автомобилите

Канада може да е горда със своята трета олимпиада. Която отново и отново показа на света отблизо колко спортна нация  живее в северната част на Американския континент. През тези дни във Ванкувър постоянно пред очите ни бяха стотициите квартални ледени пързалки, площадки, футболни и други игрища, пътеки за бягане. И всички те – безплатни – от сутрин до вечер – осветени и почистени. Със съблекални и бани, готови да обслужат всеки желаещ. Видяхме много колоездачни и пътеки за ходене, фитнес центрове, пикник зони с игри и забавления...

Спортът и природата – двете култови думи за канадците. Които страшно много обичат и се гордеят със своята земя. „Beautiful British Columbia” е изписано на всеки автомобилен номер в тази канадска провинция. Дали обаче ако върху нашите коли е изписано „Прекрасна България” това ще кореспондира с нашия мироглед и с нашите чувства? 

„Когато една държава постави върху парите си спорт, то това е показателно за нейната политика и за житийските й принципи” сподели преди два дни спечелилата най-много медали на зимни олимпиади българка Евгения Раданова. Да, на 5-доларовата канадска банкнота наистина има деца хокеисти, кънкьори и малчугани с шейни.

Може би когато на нашата петолевка се появи някои спортист, то тогава и България ще е предоставила на българите подобни условия за спорт. Нещо, което в близко бъдеще няма изгледи да се случи. Но все пак Канада ни показва, че там някъде по света, макар и далеч от нашата страна – този модел съществува. И работи отлично.   

ТОДОР ШАБАНСКИ
олимпийско пресатеше на БОК
фотография © www.bgolympic.org
2010-02-28 11:24:57

Уникална гондола в Уистлър

Уникален кабинков лифт свързва две от зоните на най-големия ски-курорт в света – Уистлър. Системата „Пик то пик” позволява на скиорите да се пренасят за 11 минути от едната планина – Уистлър в съседната – Блек комб. Съоръжението е построено между два връха и има капацитет 4100 души на час.

Уникалното обаче е друго – това е най-дългият лифт с висящи въжета, тоест без да бъдат подкрепяни от стълбове – разстоянието без подпори е повече от 3 км от общо 4.4-те  км дължина. Лифтът има 28 гондоли, които побират по 24 души, някои от кабинките са с прозрачен под за снимки от височина.

БОК
фотография © www.bgolympic.org
2010-02-28 10:58:19

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL