. световни ски новини : Канада е олимпийският шампион в хокея от Вакувър 2010, с тази среща приключиха всички състезания - 01 Март 2010 - 00:54
Кой друг, ако не Сидни Кросби, можеше да влезе в историята на страната си с изключително важния гол в овъртайма, с който бе спечелено златото

ОЛИМПИАДА, ХОКЕЙ НА ЛЕД, ФИНАЛ, КАНАДА-САЩ. Канада е новият олимпийски шампион в хокея, след като се наложи над САЩ с 3:2 в магнетичен финал, в който бяха нужни продължения, за да бъде определен носителят на титлата. 38 години след като Пол Хендерсън вкара в Москва и „кленовите листа“ стъпиха на върха, сега Сидни Кросби стана автор на най-важния гол в историята на канадския хокей с попадението си в овъртайма. Звездата на Питсбърг Пингуинс прати шайбата в мрежата на Раян Милър в 7:40 минута от добавеното време и хвърли в екстаз зрителите в залата. Голът бе наистина с марка „Кросби“, защото отиграването бе от най-висша класа, а и важността му не може да бъде измерена с нищо. Световната преса определи олимпиадата вече не като „игрите във Ванкувър“, а „игрите на Канада“, защото страната домакин спечели 14-ти златен медал в актива си и по този начин подобри рекорда на СССР от натрупани най-значими отличия на Олимпиада.

Канада поведе в резултата през първата третина чрез добавка на Джонатан Тойъс в 12:50 минута, който бе най-съобразителен при отклонен изстрел на Ерик Джонсън. Сидни Кросби пропусна изгоден шанс да увои преднината на „кленовите листа“, но в 7:16 минута от втората част Кори Пери направи 2:0, възползвайки се от рикошет в стика на Раян Уитни при пас на Раян Гецлаф. Раян Кеслър, играч на Ванкувър Кенъкс, разочарова родната канадска публика, след като вкара за „янките“ в 12:44 минута и намали на 2:1. За да бъде драмата пълна, 24 секунди преди края на третата третина уникална грешка на защитниците на канадците остави цели двама играчи на САЩ пред Милър – Патрик Кейн стреля към вратата, шайбата рикошира в Лангенбрунер и стигна до непокрития Зак Парис, който облизо прати мача в продължения. „Сид дъ Кид“ обаче 7:40 минути преди края на овъртайма с перфектно докосване си нагласи шайбата за стрелба и разпечата Милър за крайното 3:2.

Даниел Любомиров
Sportvox.net
01 март 2010 в 07:59

Вратарят на САЩ Райън Милър беше определен за най-полезен играч на хокейния турнир

Райън Милър беше определен за най-полезен играч и за най-добър вратар на хокейния турнир от Олимпийските игри във Ванкувър. Милър обаче не успя да помогне на САЩ да стигне до титлата, след като на финала американците загубиха от домакина Канада с 2:3 след продължение.

29-годишният страж на Бъфало отрази 36 шайби в срещата за трофея, но не успя да се справи с решаващия удар на Сидни Кросби в 7:40 минута на допълнителното време.

За най-добър защитник беше определен Брайън Рафалски от САЩ, а за най-добър нападател беше избран Джонатан Тейвс от Канада.

В идеалния отбор на турнира попаднаха вратарят Райън Милър, защитниците Рафалски и Шей Уебър (Канада) и нападателите Павол
Демитра (Словакия), Тейвс и Зак Парисей (САЩ).

01 март 2010 | 03:06