. бг ски новини : Над 400 ученици от столични училища в надпревара за купа Витоша - 04 Март 2010 - 16:30

На 5 и 6 март 2010 г. (петък и събота) Витоша ще бъде домакин на първото издание на градското първенство за ученици по ски алпийски дисциплини и сноуборд. Организатори на инициативата са Столична община и “Витоша ски” АД с подкрепата на Българска федерация по ски.

В петък започва надпреварата в първия етап на състезанието по ски и сноуборд - гигантски слалом, в който ще бъдат излъчени първите 6 носители на купа „Витоша”, а събота ще станат ясни останалите 8 столични шампиона в слалома. Стартовете са на писта “Стената” в ски-зона Алеко.

Около 13.00 часа в събота ще бъде кулминацията: финал- паралелен слалом по ски и сноуборд между носителите на купа „Витоша”. Най-бързият скиор и сноубордист ще грабнат специално учредената купа на Столична община и БФСки.

Специален гост на състезанието в събота ще бъде петкратнтият носител на Световната купа по ски и четирикратен световен шампион Марк Жирардели. В 14.00 часа в ресторант “5-та станция” официалните гости на проявата, сред които заместник кметът на София г-жа Мария Бояджийска, министърът на физическото възпитание и спорта доц. Свилен Нейков, председателят на Българския олимпийски комитет г-жа Стефка Костадинова, президентът на Българска федерация ски г-н Цеко Минев и многократния световен шампион по ски алпийски дисциплини г-н Марк Жирардели ще дадат пресконференция. В 14.30 часа е официалното награждаване на победителите. За журналистите е предвиден организиран транспорт в 12.00 часа от паркинга на площад “Св. Александър Невски”.

Участниците в първенството за купа „Витоша” са разделени в 14 групи.  Най-малките скиори са момчета и момичета от 1-ви и 2-ри клас, а най-големите – младежи и девойки от 10-ти до 12-ти клас. Надпреварите сред първите шест групи ще бъдат в петък (5 март), а при останалите – в събота (6 март). Победителите в индивидуалното класиране, заели от 1-во до 3-то място във всяка една от групите, ще бъдат наградени с медали от официалните гости. Класиралите се до 6-то място ще получат грамоти. Индивидуалният победител в кулминацията на надпреварата – паралелният слалом, ще бъде награден с купа и предметна награда, а за класиралите се до 4-то място също са предвидени предметни награди.

Наградени с грамоти ще бъдат и всички столични училища, участвали в конкурса за проект за приза „Обичам Витоша”. Класираните от 1-во до 3-то място, освен самия приз,  ще получат и награда лаптоп. Най-добрият проект ще бъде популяризиран чрез национален вестник. На учениците, които вече изпратиха своите проекти до организаторите на инициативата, бе дадена пълна творческа свобода да изразят своята любов към Витоша, както и да демонстрират познанията си за опазването на природата в любимата планина. Участниците имаха възможността да представят проектите си като постер, презентация, доклад, есе или по какъвто и да е друг оригинален начин.

Амбициите на организациите са Градското първенство на столичните училища по ски алпийски дисциплини и сноуборд за купа “ВИТОША” да се превърне в един от най-масовите и обичани спортни форуми за учениците от София. Първенството е част от инициативата „Обичам Витоша”, която “Витоша ски” АД лансира през този сезон. Тя е провокирана от идеята, че всички приятели на спорта трябва да дават личен пример и да утвърждават идеята за хармоничното развитие и взаимодействие на човека и природата , както и да се ангажират със социално значими каузи, каквото е тази за опазване на околната среда.

Първенството за купа “Витоша” става възможно благодарение на спонсорите, подкрепили инициативата.

„DEVIN” е партньор на Градското първенство по ски алпийски дисциплини и сноуборд за купа „Витоша“ в качеството си на компания, която активно подкрепя здравословния начин на живот. Възпитанието на спортен дух сред децата и учениците е важно за нашето общество и Девин АД приоритетно подкрепя проекти, свързани със спортовете.

Участниците в Градското първенство по ски алпийски дисциплини и сноуборд за купа „Витоша“ ще получат предметни награди от М-Тел. Телеком лидерът спонсорира инициативата, която е в контекста на последователната подкрепа на компанията за българския спорт. М-Тел е генерален спонсор на Българска федерация ски. Компанията подкрепя и допринася за развитието и на редица други спортове в България. През миналата година М-Тел получи най-високото отличие на Президентската администрация - Почетния знак на президента на Република България.

„Престиж” е компания лидер на пазара на основни групи захарни изделия в България. От 14 години насам тя задоволява потребностите и отговаря на вкусовете на българския потребител, развивайки и налагайки нови тенденции и иновативни решения. Крайъгълен камък в основополагащата й концепция е насърчаването на детския спорт у нас. Именно по тази причина „Престиж” взе решението да подпомогне Градското първенство по ски алпийски дисциплини и сноуборд за купа „Витоша“.