. бг ски новини : Катя Дафовска завърши сезона с победа в Сибир (dnevnik.bg) - 28 Март 2002 - 21:58

Биатлонистката Екатерина Дафовска завърши сезона 2001/2002 година в шампионски стил. Олимпийската шампионка от Нагано98 спечели преследването на 10 км от състезанията за "Гран При" в рускя зимен център Ханти-Мансийск с награден фонд 50 000 долара.

26-годишната чепеларка стартира от седма позиция с изоставане от 1:46 минути, но въпреки това финишира първа с 2 мин. аванс пред вторта и третата. Дафовска бе изключително прецизна при стрелбата, въпреки изключително силния вятър и допусна само 4 грешки в 20-те си изстрела. Българката поведе още след втората стрелба и не само не изпусна лидерството си до края. Катя финишира първа за 39:25,7 минути и грабна премия от 5000 долара.

Втора на 2:14,3 мин. остана Албина Ахатова. Рускинята потегли десета с изоставане от 2:31 мин., но бе най-точна в стрелбата от всички състезателки. Тя допусна само три грешки и изпревари осем биатлонистки. Трета на 2:42,2 мин. се класира победителката в масовия старт Светлана Черноусова.

Бронзовата медалистка в преследването от Солт Лейк Сити Ирина Никулчина отново нямаше ден на огневия рубеж. Никулчина стартира от шеста позиция с изоставане от 1:37 минути. Банскалийката изпрати нахалост 14 от 20-те си куршума (най-много от всички) и завърши 12-а. Никулчина завъртя допълнително 2,1 км - отрицателен рекорд в кариерата й в официално състезание. Все пак утеха за Никулчина е това, че зад нея финишира олимпийската шампионка в тази дисциплина Олга Пильова. Радка Попова бе 14-а на 5:47,4 минути. Павлина Филипова потегли 9-а, направи много грешки в стрелбата, загуби шансове за челно класиране и се отказа.

Класиране преследване 10 км жени

1. ЕКАТЕРИНА ДАФОВСКА 39:25,7 минути (4 грешки в стрелбата - 4 нак. обиколки 0112)
2. Албина Ахатова (Рус) на 2:14,3 мин. (3 0210)
3. Светлана Черноусова (Рус) на 2:42,2 мин. (9 3312)
4. Олена Зубрилова (Укр) на 3:18,3 мин. (8 0323)
5. Светлана Ишмуратова (Рус) на 3:55,0 мин. (8 1232)
6. Ирина Малгина (Рус) на 4:10,9 мин. (9 3204)