SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. ски PRO : Компоненти на модерния слалом - 12 Юни 2010 - 19:07

През последните няколко години настъпиха значителни промени в дисциплината слалом. Дори и след въвеждането на „чупещите колове” в началото на осемдесетте, не бе толкова наложително състезателите да приспособяват техниката си както днес. Сега това се случва главно поради промените в състезателната ски екипировка. В допълнение, прецизна подготовка на ските от професионални техници както и нагласа на обувките позволяват развитие на технико-тактическите умения  на състезателите и  постигане на високи спортни резултати. Съвременните слаломни ски са с размер (155-165см), лесно се насочват и са стабилни в завоите. Те позволяват бързо да се презакантват и динамично да се освобождават и насочват в завоите. Характерните конструктивни модификации на ските налагат някои изменения в техниката, тактиката и тренировъчната методика на скиора алпиец.

Съществуват няколко основни прийома, които позволяват на състезателите в тази динамична и атрактивна дисциплина да извършват „чисти” карвинг завои и да бъдат по-бързи от всякога. Разбирането на по-долу изброените подхода ще ви помогне да внедрите най-новите техники в слалома във вашата състезателна програма. 

1.  Оптимално устойчива стойка (платформа) върху ските с раздалечени колене и стъпала.

2.  По-наклонена позиция на тялото (инклинация на тялото).

Съвременните карвинг ски позволяват по-бързо насочване и закантване в завоя благодарение на изразения профил на ските, специфичността на подметката на ски обувките и пластините под автоматите. Характерно е и увеличаване наклона на тялото към оста на завоя. Това спомага за  придържане центъра на тежестта по-близо до линията на наклона и изминаване на по-кратък път от старта до финала.

Насоки:  Практикувайте тренировки в свободно каране на слаломни завои в различни снежни и теренни условия както и спускания на свободни завои със специфична насоченост за техническо усъвършенстване, включващи упражнения за усетливост на стъпалата към кантовете, закантване, презакантване и описване на различни радиуси слаломни завои. Подберете равен терен и упражнявайте слаломни карвинг завои (с радиус 8-13м), оставяйки свързани, добре описани „релсови следи” в снега.  Продължете тренировки върху по-стръмен наклон, където състезателите извършват слаломни завои с постепенно увеличаване на скоростта. При изпълнение на подобни упражнения, подчертайте необходимостта от наклон на тялото „инклинация” към оста на завоя. След усъвършенстване на това упражнение на по-равен терен, можете да отделите повече внимание върху усъвършенстването на по-агресивна позиция на тялото към оста на завоя и на стръмни терени.

Забележка:  При подобни специфични упражнения, да се подчертае разликата между „наклон на тялото към оста на завоя”  и „полягане”, което често се наблюдава при преждевременно поставяне на тежестта на вътрешната на завоя ска.

3.  Подобряване на баланса и центрирането върху ските.

Съвременните слаломни ски са стабилни и позволяват без излишни усилия да се постига бърза промяна на посоката на движение. Но тъй като те са по-къси често наблюдавана грешка е загубата на баланс, което води до загуба на ритъм и поддържане на висока средна скорост по трасето.

Насоки:  Подобрете баланса в горната част на тялото, както и позицията на ръцете за постигане на по-добър контрол. В последно време използването на забиване на щеките зависи от стила на състезателя.  Практикувайте специфични упражнения за подобряване контрола върху фронталния, страничния и вертикалния баланс, което ще позволи на горната част на тялото да запазва спокойно положение по време на извършване на завоите.

4.  Постоянен контакт на ските със снега.

През ранните 1990, типично за скиорите слаломисти бе повдигането на вътрешната ска при пренасочване на ските по линията на наклона. Тази изключително важна загуба на контакт на ските със снега беше свързана с по-прибрано телодържане и агресивно движение напред и назад. В съвременната слаломна техника се наблюдава запазването на контакта и на двете ски със снега и извършване на по-къси радиуси на завоите. Контактът на ските със снега е необходим тъй като липсата му предпоставя закъснение на извършаване на следващия завой, което налага допълнително пренасочване. Освен това подържа набраната инерция и позволява извършването на по-плавни и синхронизирани движения.

Насоки:  Усъвършенствайте ритмични свързани слаломни завои без отделяне на ските от терена. Съсредоточете се върху „поемане на трамплиния ефект” в случаите на „по-рязък натиск” на ските по линията на наклона.

5.  Извършване на „по-заоблена форма” с изразен натиск върху външната на завоя ска.

Извършване на „чисти” карвинг слаломни завои изисква много часове упражнения и тренировки в свободно каране и врати в различни ситуации. На ниво национален отбор стремежа е към извършване на дъги и форми на завоите, при които навлизането в завоя и излизането става с максимално прилагане на натиск по линията на наклона. Усъвършенстването на техническите умения в дисциплината слалом ще даде положителни резултати само ако състезателите са способни да преодоляват вратите и терена с динамични, едновременно плавни ритмични движения. В голяма степен такива плавни и ритмични движения се постигат когато състезателят се научи как да проектира и движи центъра на тежестта напред и надолу по наклона по цялата дължина на завоя. Не забравяйте, че дисциплината слалом както и другите алпийски дисциплини представляват една прогресия и овладяването на уменията трябва да бъде представяно в последователност - от по-прости към по-сложни технически упражнения.

Технологиите в ски спорта се променят постоянно като най-добрите скиори в света ще продължат да приспособяват и адаптират техниката си към нововъведенията в 21 век. В тази връзка, необходимо е треньорите да бъдат добре запознати със съвременните изменения в ски екипировката, които налагат някои технико-тактически изменения в процеса и подхода на подготовката на състезателите.

ProCoach

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL