. бг ски скок новини : Владимир Зографски с паметен успех на лятното ФИС Гран При в Хинтерцартен - 08 Август 2010 - 16:52

СКИ СКОК, 08 август 2010 г., Хинтерцартен, Германия (SKI.BG) -- Многообещаващата млада българска звезда в ски скока Владимир Зографски постигна исторически успех за България, класирайки се на 17-то място в първото за сезона лятно ФИС Гран При по ски скок, което завърши буквално преди броени минути в германския курортен град Хинтерцартен.

Владимир Зографски по време на квалификациите на лятното Гран При в Хинтерцартен, Германия, 06.08.2010 г., фотография © fisskijumping.com

Добрата форма на българския ски скачач си пролича още на скоковете на голяма шанца за лятната Континентална купа в Куршевел (Франция) в края на м. юли, когато Зографски постигна отличното 4-то място в първото състезание.

Владимир Зографски на Континенталната купа в Гармиш-Партенкирхен, Германия, 09-10.07.2010 г., фотография © flying-circus-forum.de

След като преодоля квалификациите на нормалната шанца в Хинтерцартен в петък, постигайки 27-ма позиция, в първия скок днес Владимир Зографски прелетя 101.0 метра и получи 72.0 точки за дистанция плюс 52.0 т. за стил. Заради насрещния вятър от 2.2 м/с обаче беше наказан с -14.5 т. като компенсация и така събра актив от 111.5 точки, който му осигури 24-то място във временното класиране.

Влизайки сред първите 30, Владимир получи правото на втори скок и се справи отново блестящо. Прелитайки точно 100.0 метра, Зографски получи 70 точки за дистанцията плюс 55.5 точки за стил. Този път атмосферните условия бяха по-благоприятни и младата ни надежда получи само -5.2 точки компенсация на вятъра със скорост 0.77 м/с. Така Влади Зографски добави нови 120.7 точки (11-то място в класирането за втория скок!) и с общ актив от 231.8 точки се изкачи до 17-тата позиция в крайното класиране!

Победител в състезанието стана полската легенда Адам Малиц с актив от 265.6 точки за скокове от 103.5 и 107.0 метра. Втори остана австриецът Томас Моргенщерн с 261.8 т. (107.0 и 106.0 м.), а трети - финландецът Кале Кеитури (250.7 т. - 99.5 и 106.0 м.).

Успехът на навършилия преди половин месец 17-та си година Влади Зографски е изключителен, тъй като Гран при състезанията на ФИС през лятото са еквивалента на Световната купа през зимата. До този момент българскяит национал и състезател на ски клуб "Самоков" имаше участия в Гран при състезания само на голяма шанца в Клингентал (Германия) и Хакуба (Япония) през миналата година, но оставайки извън челната 30-ца. Най-големият му успех до сега е 7-мото място на нормална шанца по време на Световното младежко първенство по ски северни дисциплини на ФИС през м. януари тази година, също така в Хинтерцартен. Изглежда тази шанца занапред ще бъде една от любимите на Влади.

С 17-тото си място в днешния ски скок, Зографски спечели цели 14 точки, които логично го поставят на 17-то място в генералното класиране на FIS Grand Prix 2010 и в класирането на ФИС турнира "The Nations Grand Prix" (за което след Хинтерцартен предстоят стартовете на голяма шанца в Courchevel (FRA) и Einsiedeln (SUI)). Освен това Влади Зографски осигури първите точки за България в класирането за ФИС купата на Нациите, където за момента влизат само още 11 държави, всичките с големи имена в ски скока, с дълги традиции и със значителна материална база. На този фон успехът на младия български национал е още по-голям, при положение че в България все още нямаме дори една работеща истинска ски шанца.