SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : Хиляди души на витошкия първенец за Деня на туризма - 01 Септември 2010 - 13:04
Категоризация и за хижите - Туристическите обекти ще трябва да покриват стандарти за качество

Повече от 4000 души дойдоха в последната неделя от август за „възстановка” на култовото място, където преди 115 години Щастливеца постави началото на организирания туризъм в България. Едно дълго и незаглъхващо ЕХО през годините, което показва нетленността на идеите, заченати на върха.

За разлика от други години витошкият първенец отчете важността на събитието и не позволи на грамадата от страховити облаци да се излеят върху дошлите на билото му празнично настроени хора. Кристален въздух, прокрадващо се слънце, планинарски песни! Какво повече му трябва на туриста!

И така за тези, които не знаят (а има ли такива?!), летоброенето на организирания туризъм у нас започва именно от витошкия първенец Черни връх, в онази сюблимна неделя, когато поканените от Алеко столични интелектуалци щурмуват върха и въпреки традиционните бури и гръмотевици за това време на годината осъществяват намисления поход. Оттогава – вече 115 години, сме горе!

Празникът има предисловие

Започва с поставянето на венци и цветя от централата на БТС в подножието на Морената – отломъка гранитна витошка скала в градинката пред Народния театър ”Ив. Вазов” в София. Сиреч от мястото, където през 1895 г. са тръгнали 300-те ентусиасти за Черни връх. Ден преди празника към мястото на туристическия събор на Витоша потеглят колите на БТС. Задачите са разпределени, всеки стриктно знае и спазва своето място и функции. Озвучаване, палатка и материали на информационния център, синхронизиране на действията. Вечерта на хижа ”Алеко” крие приятни изненади. Преди всичко там вече са се настанили ентусиастите и вечно младите ветерани от Федерацията на сърцатата председателка Момка Спасова, които загряват с планинарски песни пред чаши с чай. Импровизираната програма има прекрасен диджей и дисководещ. Всеки миг и танците ще се отприщят.

Преди това обаче 95 човека от 40 КТВ в страната посрещат изпълнителния секретар на БТС Венцислав Удев и сътрудници. Ветераните честват и 20 години юбилей от създаване на федерацията, празникът е двоен. Поздравявайки ги, Венцислав Удев връчва почетните знаци на БТС на проявили се с активна дейност и постоянство. Мотивиращото му слово се посреща с бурни ръкопляскания. На другия ден, след тържествата на върха, планинарите ветерани показаха как може и трябва да се весели човек в дебрите на най-туристическата планина, припозната от бащата на българския туризъм Алеко Константинов. Техните планинарски песни и извили се хора пред х. ”Алеко” огласяха до късно витошките върхове и дъбрави.

Какво се случи на върха

Очакванията на БТС за празника на Черни връх се потвърдиха - изкачилите го желаещи да отпразнуват събитието бяха хиляди. Сред тях бяха министърът на икономиката и туризма Трайчо Трайков и Петя Колчева, единствената българка, покорила Еверест, заедно с нейния съпруг Камен Колчев. На върха министър Трайков постави първия печат на новата си книжка от движението „Опознай България - 100 НТО”. Гости на празника бяха представителите на планинарската федерация на Сърбия Борис Мичич, който е член и на УС на Балканския планинарски съюз, и Денис Божович.

Един от най-хубавите празници на Черни връх за последните 5 години - беше преобладаващото мнение на участниците, които се радваха на празничната атмосфера и веселяха от сърце. Министър Трайков се изкачи на върха в 11,00 ч. По това време започнаха да пристигат и организираните групи от туристическите дружества. Първият лъч беше по маршрута от х. "Алеко" до Черни връх.

Вторият тръгна от Златните мостове през х. "Кумата", а третият – от с. Железница през х. "Физкултурник". Една част от туристите предпочетоха лифта, а след това изминаха разстоянието до върха пеша. Надморската височина от 2290 метра не се оказа препятствие както за опитните туристи, така и за децата и възрастните. Милена Харизанова, на 36 г., от София, беше на върха с трите си деца - седеммесечния Микаел, Кристиян, който е на година и 9 месеца, и 10-годишната Борислава. „Всяка година изкачвам върха. Миналата година, когато бях бременна с Микаел, пак бях тук”, сподели Милена, която е бивша националка по ориентиране.

86-годишната Недка Панайотова от Велинград за пети пореден път стъпи първа на върха, като измина пеша цялото разстояние от х. "Алеко" за един час. Тодор Дишлийски от с. Ярлово обаче се оказа там преди нея. 66-годишният турист и планинар беше спал през нощта на маса в чайната, за да бъде пръв! Към 11,30 часа билото почерня от народ. Стари приятели се прегръщаха, щастливи, че отново се виждат, завързваха се нови запознанства. Извиха се народни хора, запяха се песни. Малко преди 12 ч хор „Планинарска песен” даде старт на празничната програма. Заедно с тях запяха и туристите. Точно в 12 часа изпълнителният секретар на БТС Венцислав Удев приветства туристите, дошли за празника на витошкия първенец.

„В този последен неделен ден на август отново сме на Черни връх, където преди 115 г. беше поставено началото на организираното туристическо движение. Това, че днес сме тук, е най-голямото доказателство, че планинарството е живо, че българските туристи са най-преданите природолюбци и заедно следваме целта и мисията си да съхраним българското природно наследство” - каза Венцислав Удев. Той подчерта, че за 115-и път БТС показва, че е стожерът на организирания туризъм в България и през годините все повече укрепва, обновява се и увлича много млади хора. Изпълнителният секретар изтъкна, че БТС се гордее с инициативите, които организира. Той сподели на върха, че участниците в инициативата „Опознай България - 100 НТО” са достигнали 400 хил. души, една огромна армия от патриоти и родолюбци, които на практика реализират думите на основателя на организирания туризъм и патрон на съюза Алеко Константинов – „Опознай родината, за да я обикнеш”.

Другата инициатива на БТС – „Покорител на 10-те планински първенци”, също набира огромна скорост. Днес всички вие сте сред тях, защото успешно покорихте един от тези първенци, каза Венцислав Удев. С особена гордост той подчерта, че няма друга страна в Европа, а може би и в света, която да се похвали с подобни инициативи. Това е новото лице на Българския туристически съюз. Той изтъкна още, че от Балканския планинарски съюз проявяват много сериозен интерес към инициативите на БТС и желаят да черпят опит от него. В словото си на върха Венцислав Удев добави, че БТС продължава да се грижи за хижите и за маркировката в планината.”У нас има 260 хижи. Основната цел на БТС е да не се променя предназначението им. Ще направим всичко възможно комплекс Мальовица да остане такъв и да не се допусне замяна на земите. Възстановява се хижа „Тинтява” на Витоша, която вече е върната на съюза, допълни изпълнителният секретар на БТС.

От знаковия за българския туризъм връх той изказа благодарност на всички, които са съпричастни с БТС и с туристическото движение в България, които помагат на съюза да укрепва и да се развива. Това са туристически дружества, на които БТС се опира; туристическите хорове, които са уникално и неповторимо явление; вестник „Ехо”, който повече от 50 г. е трибуна на българските туристи и е един от малкото с такава дълготрайност; на партньорите от 100-те НТО, от Столична община и останалите общини, без чиято подкрепа БТС нямаше да бъде това, което е днес – една солидна организация със 115 г. история, сериозен фактор за развитието на туризма в България.

Министър Трайчо Трайков отправи поздравления към туристите за празника. „Скъпи приятели, уникално е да бъдеш част от нещо, което 115 г. съществува. Радостното е, че всички хора, които идват в планината, стават приятели. Всички тук си казват добър ден, което е прекрасно. Туризмът в планината е съпреживяване, което остава живо, обърна се към туристите министърът. Той поздрави БТС за ролята му в запазването на организирания туризъм и хижите в България. „Нито една хижа не трябва да бъде затворена, нито една хижа не трябва да бъде заменена за апартаменти или да се използва не по предназначение”, подчерта министър Трайков. Той прикани всички да държат въпроса под око и ако нещо се случи, да сигнализират. „Ние поддържаме исканията тези бази да бъдат обновени и рехабилитирани ефективно, както и да бъдат категоризирани, за да отговарят на стандартите за качествена почивка, каза още министърът. Той заяви още, че обещават да помогнат на БТС със съдействието на МРРБ и Министерството на културата и спорта.

Борис Мичич – председател на Планинарския съюз на Сърбия и член на УС на Балканския планинарски съюз, също поздрави туристите, като покани присъстващите на празненствата за 110-годишния юбилей на Планинарския съюз на Сърбия.

Приветствие от името на ЛРС отправи Валентин Симов. Той подчерта, че двете организации се утвърждават като първите български организации за защита на природата и пожела на всички да я обичат и опазват.

След поздравленията за празника изп. секретар на БТС връчи медал „Алеко Константинов” на Петя и Камен Колчеви и награди с плакети „115 г. организиран туризъм в България” туристически дружества и туристически хорове, които тази година имат юбилеи и кръгли годишнини, както и индивидуални деятели с принос за туристическото движение. Плакети получиха хор „Туристическа песен” от Асеновград за 40 г. дейност, хор „Родопи” - Пловдив, за 30-годишнината им, вокална група за туристически песни „Ехо Казанлък” за 25-годишнината й; ТД „Веслец” - Враца - 110 г., ТД ”Узана” - 100 г., ТД „Бунай” - Панагюрище - 80 г., ТД „Върховръх” - Перущица - 50 г., ТД „Черноморски простори” - Варна - 30 г., Дом на туриста - Перник - 30 г., ТД ”Родопи” - Пловдив - 30 г., БФТВ - 20 г., ТД „Хемус” - Велико Търново - 20 г.

За принос в популяризирането и развитието на движението „Опознай България-100 НТО” плакети получиха Ягодинска пещера, Ареален комплекс Златоград, етнографски музей "Етъра" и храм-паметник „Света Петка Българска” в м. Рупите. Със същия плакет бяха отличени Столична община, Община Казанлък, Община Велики Преслав и Община Варна за принос в областта на социалния туризъм. Плакети получиха още ТД „Бунтовна”, с. Кръстевич, за к-с „Бунтовна”, ТД „Мадарски конник” - Шумен, за х. ”Върбишки проход” и ТД „Триградски скали” - с. Триград, за х. „Триградски скали” за принос в стопанисването на най-гостоприемните хижи. За принос в развитието на туризма бяха отличени с плакати и индивидуални членове на БТС: Атанас Сивков - секретар на ТД „Черноморски простори” - Варна, Кръстинка Апостолова - председател на Дома на туриста „Алеко Константинов” в Перник, Петър Смилянов – секретар на ТД „ Момини двори” - гр. Гоце Делчев, Димитър Пиронков.

След няколкочасовите емоции на Черни връх последователите на Алеко поеха пътя обратно към дома с надеждата догодина отново да се срещнат на върха.

в-к Новинар
01-09-2010, 7:55

***

Категоризация и за хижите

За туристическите хижи също ще има категоризация за да отговарят на стандартите за качествена почивка. Преди това обаче те трябва да бъдат обновени и рехабилитирани ефективно, обяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков в слово пред 4000 туристи, които в неделя се включиха в масовото изчакване на Черни връх по повод 115-годишнината от създаването на Българския туристически съюз (БТС).

Категоризацията на различни туристически обекти, които в момента не влизат в нито една от предвидените категории, ще се въведе с подготвяния нов закон за туризма, съобщи преди дни заместникът му Иво Маринов, отговорен за туризма. Проектът се очаква да бъде обявен за обществено обсъждане през септември. В него ще се въведат и стандарти за качество, на които трябва да отговарят съответната категория туристически обекти според дадените им звезди.

"Нито една хижа не трябва да бъде затворена, нито една хижа не трябва да бъде заменена за апартаменти или да се използва не по предназначение", каза Трайков. Дни по-рано от БТС се оплакаха, че са подложени на натиск от страна на бизнесмени, които искат да им отнемат базите. Съюзът води и дело за спасяването на хижа “Мальовица“.

Основната цел на Българския туристически съюз е да не се променя предназначението на хижите, каза изпълнителният секретар на БТС Венцислав Удев.

"Ще направим всичко възможно комплекс "Мальовица" да остане такъв и да не се допусне незаконната замяна на земите там. Възстановява се хижа "Титнява" на Витоша, която вече е върната на съюза. Ще обновим и пътеките", допълни Удев. Преди дни той се оплака, че отпусканите от бюджета пари за поддръжка на туристическата маркировка не достигат, а в същото време по европейски проекти за няколко днака и табелки се дават хиляди евро.

"Туризмът е съпреживяване, което остава живо въпреки годините, политическите промени и финансовите кризи, вече 115 години", заяви министърът.

По данни на министерството в България има 260 хижи, но не всички се използват като такива.

"Ръководството на съюза е амбицирано и работи. Ние обещаваме да помогнем със съдействието на министерствата на регионалното развитие, на културата и на спорта", допълни Трайков. Вече е създаден актуален списък на хижите към Министерство на спорта.

mediapool.bg
29 Август 2010 г.

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL