SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. бг ски новини : 10 райтъри от цялата страна премериха сили на 8-мия Национален графити фестивал в София - 27 Септември 2010 - 09:58
Майстори на графити в битка пред НДК

АРТ. "Вашето изкуство има място в столицата. Нашият ангажимент е да намерим и други такива пространства, където безопасно да творите". С тези думи Йорданка Фандъкова откри 8-мия Graffiti battle 2010. Фестът се провежда с медийното партньорство на "Стандарт". Пред НДК кметът посъветва уличните художници да не драскат на неподходящи места и да пазят града. След наставлението Фандъкова хвана уверено флакона със зелен спрей и добави важни щрихи в рисунката на творческия колектив (крю) OSMC от София. Спонсорите от "Баумакс", "Екопак", Vans и Canyon се бяха постарали нищо да не липсва на купона.


фотография © Георги Кожухаров / Дневник

10 райтъри от цялата страна премериха сили на финалите на графити феста. Художниците на графити на възраст между 15 и 25 години не можаха да бъдат разколебани от преваляванията и резкия вятър, който разгонваше вярната им тийнейджърска публика. Някои от райтърите като истински звезди раздаваха автографи на фенките или с бира в ръка разкриваха свои художнически тайни.

След първия кръг - изготвяне на скица, в класирането поведе WION. Зад псевдонима (таг) се крие 21-годишният Васко от Благоевград, който спечели миналогодишния шампионат. Той е станал майстор, докато зографисвал предимно изоставени сгради в Пиринския край. Неговите приятели, които обсъждаха творбите със задълбочеността на художествени критици, смятат, че WION не твори в никой от известите графити стилове, тъй като е изградил собствен почерк.


фотография © Георги Кожухаров / Дневник

"В началото фестът бе разделен в четири категории - throw up, character, wild style и 3D. Последните два се считат за висшия пилотаж в графитито. Тук повечето райтъри рисуват в wild style, тъй като за 3D е нужна специална подготовка", казва Евгений Иванов от сдружение "Радар", организатор на биеналето. Шампионът ще получи екскурзия в Испания, във фабриката за спрейове на "Монтана", където ще може да рисува на воля.

PT Crew са великолепната четворка от Пловдив и средната им възраст е 19 г. В крюто попадат Димитър, Васко, Геро и Тихомир. Тяхната рисунка представлява лисица с корона, буквена плетеница с името на родния им квартал "Кючук Париж" и надпис “State of mind” (Начин на мислене). "Вече не драскаме по забранени места, пораснахме и спря да ни е интересно", уверява Васко, който прави графити от 6 години. Райтърът казва, че напоследък все повече хора ги търсят, за да им изрисуват графити в апартамента. Според него това е белег за излизането от нелегалност и признанието на графити за изкуство. 

Еди, когото публиката познава като Akes, е на 21 и също от 6 години украсява софийските стени. Признава, че принадлежи към чистата традиция на wild style-a. Иначе е роден и израснал в Церова курия. Все още обаче не е събрал кураж да изпише великотърновското село. То е малко селце, където всички се познават. И хората не гледат с добро око на графитите, но един ден ще опитам", допълва Еди. 

Журито на Graffiti battle 2010 е влиятелно и чуждестранно - MSER от Румъния и TURBO от Турция. Докато траеше състезанието, тримата балкански райтъри не стояха със скръстени ръце, драснаха по един шедьовър върху оградата на паметника на НДК.

Биеналето беше белязано и от женско участие. Върху своите 12 кв. м от оградата твореше Елена от Разград, известна в тези среди като Vista.


фотография © Георги Кожухаров / Дневник

Голямата атракция на тазгодишния фест беше демонстрацията по Power Jump - супереластични кокили, с които човек може да се премята и да скача нависоко. Феновете го оценяват като най-якото изобретение в света на екстремните спортове, което позволява на всеки спортист да вдигне адреналина си. Публиката, която при всяко спиране на дъжда се връщаше на изложбата, беше забавлявана и от жонгльорите, акробатите и въжеиграчите на цирк "Cumbo".

Руслан Йорданов
в-к Стандарт
ПОНЕДЕЛНИК, 27 Септември 2010

Нашествието на графитите
Рисуването по стени се превръща в добър бизнес

Спорът дали графитите са изкуство или драсканици по стените, все още се промъква в някои разговори. През това време обаче графити-артистите рисуват, а техните пъстри и невинаги разбираеми изображения стават все по-търсен продукт. Те навлизат в рекламата и се използват често в интериора на барове, ресторанти и дори учебни заведения.

От изкуство към бизнес
Бизнесът с графити набира скорост. "Явлението "графити", което заля страната ни през последните няколко години, започва да се прилага при всякакви форми на презентации или рекламни кампании", разказва Николай Тодоров, управител на веригата магазини "На тъмно". Той е организатор на осмия "Монтана" графити-фест, който се проведе вчера пред Националния дворец на културата (НДК) в София (виж карето).

Вече и в България художниците с флакони пренасят работата си от улицата в закритите помещения. Много са заведенията, баровете и компютърните клубове, чийто интериор включва графити, отбелязва Тодоров. Той разказва, че дори едно от електроразпределителните дружества наело графити-художник, за да изрисува два трафопоста във Варна.

Професионалистите
За подобни услуги се търсят хора, които от години правят графити. Повечето художници, които се занимават професионално, са учили рисуване, казва Димитър Механджийски от Пловдив. Той започва да прави графити преди 7 години, а от 4 години талантът му се търси за интериорни решения в различни заведения, училища и хотели.

Цената на работата си Механджийски определя в зависимост от сложността и големината на рисунката. "За сравнително опростен графит с размери 5 на 2 метра цената е около 60-100 лв.", обяснява художникът. В началото поръчките идвали само от Пловдив, а впоследствие започнали да го търсят и от други градове.

По думите на Механджийски хората, които са превърнали графитите в своя професия, са не повече от 50 за цялата страна, но броят им непрекъснато расте.

Ела, освежи ме
Напоследък много директори на училища и детски градини също решават да декорират сградите на учебните заведения с графити - не само дворовете, но и класните стаи, зали, салони и други помещения.
По думите на Тодоров графити в работата си, най-често за алтернативни проекти, използват и различни неправителствени организации.

Състезание за най-добрите
Огражденията на рушащия се паметник пред НДК в София служеха вчера за състезателно поле на 10 отбора графити-артисти от различни градове на страната. За да участват в надпреварата, финалистите трябвало да минат през няколко кръга, а скиците им да бъдат одобрени онлайн от графити-майстори от Англия, Испания и Италия.

За оценяването на място пристигнаха едни от най-добрите художници от Румъния и Турция. Те трябваше да изберат най-добрия артист от страната. Голямата награда е пътуване до Барселона с посещение на фабрика за високотехнологични графити-материали и сесия с майстори на това изкуство в Испания. До редакционното приключване на броя победител в състезанието още не беше избран.

Елина Пулчева
в-к Пари
27.09.2010, 09:34

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL