SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. БФСки новини : Председателят на БФСки г-н Цеко Минев: 250 милиона души ще гледат Световната купа за мъже в Банско - 10 Ноември 2010 - 17:34
Интервю на в-к Труд с председателя на Българската федерация по ски г-н Цеко Минев

Големият бял керван на ските пристига в Банско на 26 и 27 февруари 2011 г. Тогава, в първия уикенд след Световното в алпийските ски в Гармиш-Партенкирхен, България ще е домакин на два старта от Световната купа за мъже - суперкомбинация (супер Г и един манш слалом) и слалом на следващия ден. За всичко около голямото състезание разговаряме с г-н Цеко Минев, председател на Българската федерация по ски.

Г-н Минев, готови ли сме да посрещнем най-добрите скиори в света?

- Ще бъдем готови, това е сигурно. Старт от Световната купа по ски за мъже е едно от най-големите събития в спорта въобще. Ските са феномен, защото единствено този спорт е свързан така здраво с цялата туристическа индустрия по света. Рангът и имиджът на Световната купа са толкова големи, защото това е много специално състезание. Като турнирите от Големия шлем в тениса, като кръг от “Формула 1”, като мач от последната фаза на Шампионската лига. Изискванията към домакините са безкомпромисни.

А и адреналинът в ските е огромен...

- Да, ските са много по-рисков спорт от тениса и футбола. А шефът на “Формула 1” Бърни Екълстоун преди време каза за спускането в Кицбюел, че там алпийците са подложени на по-голям риск от пилотите, защото се спускат със 140 км, защитени от един протектор и една каска. Затова в Световна купа не може да има никакви компромиси с обезопасяването на трасето, сигурността, подготовката на пистата...

През 2009-а за Световната купа за жени в Банско работиха 800 души по организацията. Сега колко ще са?

- Малко повече. Все пак мъжете са нещо специално в ските, без да омаловажавам женските стартове. Не мога да се сетя България да е била домакин на друго събитие от какъвто и да е характер, по което над 800 специалисти да имат ангажименти. След мъжете алпийци върви цялото кралско войнство в ските - огромен журналистически интерес, ВИП персони, много фенове...

По-нагоре са само Зимната Олимпиада и Световното по ски?

- Тези състезания се правят по същите критерии и принципи - възможно най-високите. И когато ги покриеш, значи наистина си готов. Това е голямото послание към света с едно състезание от Световната купа по ски.

Състезанието за жени от Световната купа излезе ли на финансова печалба?

- Тези състезания без помощ от държавата няма как да се случат. Навсякъде, във всичките Световни купи, поне 50-60 процента от бюджетите се поемат от държавите...

От държавите или от общините?

- На различните места е различно. В Австрия примерно най-активни са не общините и кметствата, а областите. Те имат регионални бюджети основно за такива мероприятия. Като приемеш Световна купа, това автоматически рефлектира върху имиджа на съответния курорт. И когато обикновеният скиор разбере, че тук е имало Световна купа, е сигурен, че всичко на това място е наред. И отива да кара там. А ползите за страната са неизмерими. Примерно стартовете в Банско ще се гледат от около 250 милиона души по света. Такава е аудиторията на мъжете през миналия сезон.

Какви са показателите за жените от “Банско-2009”?

- Телевизионна аудитория от около 110 милиона зрители, едно също много добро постижение. Сега между 14 и 18 телевизии ще излъчват пряко в Европа, още десетина на запис в САЩ, Канада и останалия свят заради часовата разлика. И всичко трябва да бъде проведено по перфектен начин с голямо желание и много труд. Разбира се, и да похарчиш страшно много пари. Но си струва.

Какъв е бюджетът на състезанието през февруари у нас?

- Между 4 и 5 милиона лева. Половината от тях сме подсигурили от спонсори. Другата половина ще даде държавата. Премиерът Бойко Борисов е почетен председател на Организационния комитет. Помага и общината според възможностите си.

Какво получавате от ТВ права?

- Мнозина си мислят, че от ТВ правата се взима една шапка пари, но шапката не е толкова голяма. Получавате сума по договор, но почти толкова се плаща за реализация на предаването, което ще се прави отново от италианската компания “Инфронт спорт”. Има 4-5 телевизии, покрили изискванията на ФИС, които могат да свършат работа. Защото да отразиш такова състезание е изключително сложна работа. И точно лошо ТВ предаване може да го развали. Ще има 23 камери, през 2009-а само за тях имаше 70 км кабели под снега.

Очаквате ли приходи от реклами?

- Опитваме се да договорим приходи от рекламните права. Най-важното е, че излъчването на стартовете от Банско е една изпратена прекрасна картичка от България към целия свят. И то в десетилетие, през което страната ни влиза в световните новини основно с негативни новини.

Ще имаме ли скоро пак Световна купа у нас?

- Догодина сме домакини на женски стартове - спускане и Супер Г. За мъжете пак сме подали заявка. Календарът се прави 4 години напред, конкуренцията е огромна. Над 250 курорта постоянно кандидатстват. Има няколко непоклатими - Кицбюел, Зьолден, Венген, Вал Д'Изер, Аделбоден... Примерно Япония, която два пъти е приемала зимни олимпийски игри, и сега има над 10 милиона скиори, вече осми сезон кандидатства и не получава домакинство за Световната купа. Ние за женския старт от 2009-а примерно се преборихме на финала с Кран Монтана... Другият голям плюс на едно такова домакинство е, че у нас ще видят и ще могат да се докоснат до най-големите скиори на света. Да разберат, че и те могат да станат като тях, да тръгнат по пътя им.

У нас няма общо мнение по въпроса пречат ли ските на природата...

- И трето - да проумеем, че имаме страхотна природа, при наличието на която не може да не направиш съответната инфраструктура. Казват - да запазим природата. По-правилното е да я използваме и да я съхраним едновременно. Като не я използваме, как ще се научим да я пазим. Нищо неекологично няма в това да има писти и лифтове - най-чистият транспорт са те. Не знаем как да развием икономическия потенциал на държавата, като използваме природата и същевременно я пазим. Австрийци, швейцарци, италианци, французи го правят на Алпите. Вкарват страшно много пари там. Защото това е огромен брутен вътрешен продукт. И огромни данъци. И поминък на местното население.

И за финал един много важен въпрос - стана ясно, че финансирането на спортните федерации ще става по нови критерии...

- Да, и тези критерии не правят разлика между зимни и летни спортове, което е недопустимо. Как се влиза в осмицата на световно в ските и в тениса примерно, и как - в други дисциплини, без въобще да противопоставям спортовете. Новата система явно се нуждае от сериозни корекции.

Николай Кръстев
в-к Труд
10.11.2010

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL