. бг сноуборд новини : Българският отбор участва на Европейската Купа по сноубордкрос в Кортина д`Ампецо - 21 Декември 2010 - 11:15

СНОУБОРДКРОС (SKI.BG) -- На 18-ти и 19-ти декември в италианския зимен център Кортина д'Ампецо се проведоха първите два старта за Европейската купа на ФИС по сноубордкрос. В първото състезание, след проблеми в квалификациите за всички от българския отбор, Асен Лилов зае 52-ро място, следван от Алекс Иванов - 75-то и Атанас Кефсизов - 81-во. Победител стана французинът Уилям Банке.

European Cup SBX Cortina d'Ampezzo, photo © Giuseppe Ghedina

Неуспехът в първия старт обаче по никакъв начин не демотивира състезателите и в състезанието на следващия ден, след огромни усилия, момчетата се представиха на много по-високо ниво. Асен Лилов постигна 26-то време след квалификациите и за първи път от 2007-ма година участва и във финалите. При огромна конкуренция в първата серия, Лилов завърши непосредствено след първите двама в серията си, което го нареди на 28-мо място в крайното класиране. Победител във втория старт за Европейската купа стана италианецът Емануел Ператонер.

Единствената българска представителка при дамите на Европейската купа в Кортина беше Ирен Машова, която се класира в първия и втория бордеркрос съответно 23-та и 19-та. Освен че е запалена сноубордистка, 16-годишната Ирен е дъщеря на ски бегача Тодор Машов и на координатора северни дисциплини към БФСки Даниела Машова. При дамите победителки станаха французойките Марион Перез и Кло Треспю.

Друг интересен факт за Европейската купа в Кортина е, че технически делегат на състезанията беше бившият ни национален състезател по сноуборд Боян Гребенчарски от добре известната в ски средите фамилия, който понастоящем живее, учи и работи в Германия. Както повечето от вас знаят, освен многократен шампион на България по сноуборд, Боян е и няколкократен световен шампион по сандбординг (каране на сноуборд върху пясък).

След завращането на отбора в България стана ясно, че националите ще вземат участие и на следващите стартове за Европейската купа във френския курорт Пуи Сейнт Винсент.

Относно представянето си Асен Лилов сподели, че дължи добрите си резултати на новия сноуборд, който е произведен специално за него. Според Асен това му дава много голяма стабилност във виражите и много по-голяма скорост на правите отсечки.