. световни ски новини : Италиански триумф в аматьорското съревнование Rampa con i Campioni срещу световните топ ски бегачи - 09 Януари 2011 - 19:01

СКИ БЯГАНЕ, ТУР ДЬО СКИ (SKI.BG) -- За първи път в историята почитателите на ски бягането получиха възможността да се състезават срещу най-добрите в света атлети в една изключително трудна надпревара, наречена "Rampa con i Campioni". Точно в 10:00 ч., буквално часове преди професионалните състезатели да се хвърлят в последната тежка битка за титлата на най-значимия турнир по ски бягане за сезона "Тур дьо Ски", от стадиона във Вал ди Фиемме по трасето на последния етап - така известното "финално изкачване" към Алпе Кермис, стартирхта повече от 100 от най-ревностните фенове на най-здравословната ски дисциплина - ски бягането.

Rampa con i Campioni 2011, foto © discoveryalps.it

Някои от участниците все пак бяха бивши професионални ски бегачи или пък атлети от други видове спорт. Най-бърз от всички се оказа италианецът Бруно Дебертолис, достигнал финала за впечатляващите 33.04 минути. Челниата девятка на финала беше само от италианци - Джани Пенаса, Кристиян Зорзи, Фулвио Валбуса, Паоло Лангер Никола Паролари, Масимо Франчини, Марсело Деладио и Паоло Рива. Представителят на Германия Ралф Цимерман завърши 10-ти, а норвежецът Тор Атле Фуглеруд се класира 11-ти.

Winners of Rampa con i Campioni 2011, foto © Hemmersbach/Nordic Focus

Двамата основатели на Тур дьо Ски - Юрг Капол и Вегард Улванг естествено също бяха сред участниците. Улванг финишира 39-ти, на 13 минути зад победителя, а малко след него в Алпе Кермис пристигна и Капол, пресичайки финалната линия 41-ви.

Rampa con i Campioni е една от новите концепции, имащи за цел да увеличат интереса към турнира Тур дьо Ски, и естествено двамата му основатели останаха удовлетворени от аматьорското състезание. За онези от вас, който биха желали да участват в надпреварата следващата година, записванията ще започнат в началото на месец декември 2011-та.