. бг ски новини : Боровец бе домакин на първото на Балканите маунтийн байк състезание на сняг - 23 Януари 2011 - 22:39

БАЙКИНГ. Емоции и настроение съпроводиха първата снежна маунтийн байк надпревара на Балканите "Borovets Winter Bike Duel", която се състоя в зимния курорт Боровец тази събота, 22-ри януари 2011 г. Независимо от гъстата мъгла, която обгръщаше трасето по време на цялото състезание, нищо не успя да помрачи усмивките на многобройните участници и случайни зрители. Домакин на събитието беше курортен комплекс Боровец, а арената на дуела се намираше на ски пистата непосредствено пред хотел Рила.

Над 70 състезатели от цялата страна дойдоха да премерят сили в Borovets Winter Bike Duel. Официален старт на събитието даде бъдещата надежда на планинското колоездене в България -  едва десетгодишният Мартин Желев. Състезанието се проведе в дуел формат с директни елиминации, а участниците бяха разделени в три категории – юноши между 15-18 години, жени и мъже 19+.

Най-оспорвана беше надпреварата при мъжете, в която победители станаха Димитър Гайдов на първо място, Симеон Стоилов и на трета позиция Денис Стоянов. При жените приза за първо място взе Илинда Евтимова, на второ място с отлично представяне финишира Ева Димитрова, а трета позиция взе Мария Амзина. Категорията на юношите също беше изключително оспорвана, като се проявиха много бъдещи шампиони. Най-добри резултати показаха Иван Гиргинов, който само на 15 години демонстрира завидни умения и финишира първи, на втора позиция се класира Асен Стратиев, а третото място на стълбичката зае Тони Георгиев.

Участниците отново доказаха, че зимния маутин байкинг бързо набира скорост в България. Организаторите от Бороспорт и Concept Creative обещаха да продължат да подпомагат развитието на този спорт у нас, като изграждат  все по-добър терен за тренировки. Те се надяват, че са поставили началото на една добра традиция и имат амбицията състезанията по планинско колоездене в Боровец да станат ежегодни.

по материал на "Бороспорт"
23 януари 2011 г.

Като забележка към организаторите отбелязваме значителната "секретност" при подготовката и отразяването на състезанието, което естествено допринесе за изключително малкия зрителски интерес. По такъв начин е невъзможно да се постигне дори и 1% от нивото на най-големите зимни байк състезания по света. Пример за такова ви представихме в актуалния NO21 на СКИ&БОРД с уникалното Megavalanche Alpe d'Huez - маунтийн байк спускането от масива Гран Рус над курорта Алп д'Юез във френските Алпи.

Надяваме се за в бъдеще организаторите на подобни събития в България да не бъдат толкова тесногръди в отношението си към единствената българска професионална онлайн медия на ски, борд и други зимни спортове тематика WWW.SKI.BG, както и към единственото в България професионално списание за спорт, лайфстайл и индурстрия СКИ&БОРД.