. бг ски скок новини : ВЛАДИМИР ЗОГРАФСКИ СВЕТОВЕН ШАМПИОН ПО СКИ СКОК ЗА МЛАДЕЖИ! - 28 Януари 2011 - 19:37

СКИ СКОК, МЛАДЕЖКО СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО, Отепаа, Естония (SKI.BG) -- Изключителен успех за България! Младата и многообещаваща звезда в ски скока Владимир Зографски е новият Световен шампион за младежи!!!

Vladimir Zografski (BUL), foto © WWW.SKI.BG

Зографски доказа на света, че все по-успешните му класирания в стартовете за Световната купа и особено в тазгодишния турнир Четирите шанци никак не са случайни. Влади постигна безапеационна победа в индивидуалния ски скок на шанцата в Отепаа и така младият ни скачач овенча твърде успешния си сезон с титлата Световен шампион за младежи до 18-годишна възраст !

Junior World Champion Vladimir Zografski (BUL), foto © FIS/Berkutschi

Независимо от доста ниските температури на шанцата в Отепаа от около -13°C, преди броени минути 17-годишният Зографски изпълни перфектно своя скок и във втория кръг от състезанието. След полет от 98.0 метра и актив от 131.0 точки в първия кръг, Влади направи втори скок от 95.0 метра и с общ актив от 255.0 точки зае лидерската позиция в крайното класиране. След него остана австриецът Щефан Крафт, който беше 10-ти след първия кръг но с изключителен 100-метров скок във втория се изкачи до среброто с общо 251.0 точки. За утеха на домакините бронзът отиде у Каарел Нурмсалу от Естония, който при втoрия опит скочи 96.0 метра и натрупа общ актив от 249.0 точки. Французинът Александър Мабу, който беше втори след първия скок, остана едва 10-ти след само 86.0 метра във втория.

Кадри на живо от първия скок на Владимир Зографски, фото © ETV2

На 22-то място с право за втори опит се класира вторият български състезател Богомил Павлов със скокове от 85.5 и 86.5 метра и общо 207.0 точки. Третият български състезател Деян Фунтаров скочи само 82.5 метра и остана на 45-то място в крайното подреждане.