. бг ски бягане новини : Българче спечели бронзов медал на Детските международни игри в Канада - 03 Февруари 2011 - 11:57

Българката Вероника Димова спечели бронзов медал в дисциплината 3,5 км ски бягане класически стил на зимните детски игри в Келоуна, Канада. От 26 до 31 януари там се събраха малки състезатели от цял свят за Детските международни игри. Идеята на игрите е участниците, които са от 39 града в 14 държави, да не бъдат настанявани в хотели, а при приемни семейства. Така децата да създадат приятелства помежду си.

International Children's Games Kelowna 2011 opening ceremony

13-годишната Вероника Димова излезе на трето място на 3,5 км. ски бягане класически стил с време 14 минути, 12 секунди и две десети, като по този начин спечели бронзов медал за Келоуна. Вероника участва и в свободен стил с по-добро време, но остана на пето място.

Вероника спортува активно от втори клас, когато е на девет години. Започнала е да тренира в Сапарева баня заедно с по-голямата си сестра Мирена. Двете имат много успехи по ски бягане и биатлон в България, състезавали са се и за италианската купа „Тополино". Техен треньор е майка им Мариана Гювийска, която е майстор на ски бягането. Тя активно се е състезавала в периода 1985 - 1995 под ръководството на Райко Пенев.

В генералното класиране на детската олимпиада на първо място са представителите на Сеул, Южна Корея с шест златни и пет сребърни медала. На второ място се класира Горение, Словения с шест златни и четири сребърни медала. На трето място се класира Келоуна с два златни, три сребърни и пет бронзови медала.