. световни ски новини : Северните дисциплини тази седмица - 10 Януари 2005 - 11:57

Ахонен скочи рекордно на шанцата във Вилинген, Хер пострада

СКИ СКОК Световна купа, Вилинген, Германия. Финландецът Яне Ахонен направи рекорд на шанцата, скачайки 152 метра в неделя, 9 януари 2005, с което спечели и 11-тото от провелите се 13 състезания от Световната ски скок купа през този сезон. Ахонен беше едва 6-ти след първия опит скачайки 135 метра, но след това направи рекордния ски скок и заслужи общо 279.1 точки.

Finland's Janne Ahonen celebrates on the podium after winning the Ski Jumping World Cup in Willingen.(AFP/DDP)

Австриецът Мартин Хоелворт остана втори с 274.8 точки от двата скока, съответно 137 и 146.5 метра. Швейцарецът Андреас Кютел завърши трети с 267.5 точки след скокове от 136.5 и 141 метра.

Вторият скок на Ахонен счупи с половин метър рекорда на шанцата във Вилинген, постигнат от поляка Адам Малиц.

High above : Poland's Adam Malysz soars during a training jump at the team event of the Ski Jumping World Cup in Willingen. (AFP/DDP/Patrik Stollarz)

Сега Ахонен има 1260 точки в генералното класиране за Световната купа, следван от Хоелворт, които е с актив от 717 точки.

На предния ден...

Германската отборна победа в ски скока за Световната купа в събота, 8 януари, беше помрачена от сериозната травма на коляното, която получи Александър Хер. Неговият скок от 148 метра помогна на германците да спечелят, но той падна тежко в този ветровит и дъждовен ден и беше откаран в болница с нараняване в лявото коляно. Най-вероятно той ще пропусне Световния шампионат след 6 седмици.

Germany's Alexander Herr tumbles after his jump during the team ski jumping World Cup competition in the western town Willingen, January 8, 2005. Germany won the team competition, ahead the team of Finland in second and Austria placed third. REUTERS/Ina Fassbender

Георг Шпет скочи 147 метра и запечати победата за Германия, финиширайки с общо 481.2 точки. Финландците са втори с 466.9 точки, следвани от Австрия с 429.6 точки.

***

Норвежката Марит Бьорген спечели спринта на 10 км за световната купа по ски

СКИ БЯГАНЕ, Отепаа, Естония. Норвежката Марит Бьорген спечели спринта на 10 км за световната купа по ски – северни дисциплини в Отепаа, Естония. Тя завърши за 27:20.2 мин. и изпревари с 10,5 сек сънародничката си Хилде Петерсен. Трета на 29 секунди след победителката е Катерина Нойманова (Чех). Лидерката за Световната купа Бьорген показа впечатляваща класа, като изпревари световната шампионка Кристина Смигун (Ест) още на първото изкачване по трасето. Пред собствена публика естонката завърши едва шеста. Бьорген пък спечели 6-а победа през сезона и увеличи аванса си в генералното класиране. Тя има 710 т. Лидерката се цели в 3 титли на предстоящото световно първенство в Оберстдорф (Гер).

Агенция Фокус
12:01 08.01.2005г.

***

Естонци триумфират в ски-бягане на 15 км за световната купа

СКИ БЯГАНЕ, Отепаа, Естония. Двама естонци се качиха на подиума след спринта на 15 км от стартовете за Световната купа по ски-бягания в Отепаа. Андрус Веерпалу финишира първи, а Яак Мае е трети. Норвежецът Фроде Истил се вмести между двамата и попречи на пълния домакински триумф.

13:21 08.01.2005г.

***

Разместване на спринтовете от северните дисциплини в Отепаа и Прага

СКИ БЯГАНЕ, Отепаа, Естония. Спринтовете за мъже и жени от Световната купа по ски бягане, които трябваше да се проведат в естонския зимен център Отепаа бяха анулирани. Организаторите прецениха, че вятърът е пракалено силен и участниците няма да може да бягат по трасето. До този момент все още не е ясно за кога ще бъдат пренасочени двата старта.

Има промяна и за следващите стартове за Световната купа по ски бягане, които трябваше да се проведат в столицата на Чешката република - Прага. Вместо на 12 януари, кваливикациите и финалите за Световната купа в спринта свободен стил за мъже и жени ше се проведат в Нове Место на Мораве, на 16 януари, т.е. на следващия ден след стартовете на 10 и 15 км свободен стил.

13:13 09.01.2005г.