. бг ски новини : Краси Анев с бронз в спринта на 10 км в първия ден на Европейската купа по биатлон в Банско - 11 Февруари 2011 - 15:59
Силно българско представяне и при жените

БИАТЛОН. Красимир Анев спечели бронзов медал в спринта на 10 километра на Европейската купа по биатлон, която се провежда в Банско. Родният талант беше изпреварен единствено от олимпийския шампион Евгени Устюгов и швейцареца Иван Йолер. Анев направи една грешка в стрелбата и завърши на +56,0 сек изоставане. Победителят Евгени Устюгов от Русия не допусна нито една грешка и завърши с време 23:37,2 мин. Швейцарецът Иван Йолер направи една грешка и завърши на 42,2 сек зад Устюгов. В шестицата се наредиха още Матиас Нилсон (Швеция), Максин Огарков (Русия)  и Тобиас Арвидсон (Швеция).

От другите български представители Владимир Илиев завърши 13-и с три грешки и изоставане от +2:22,6 мин. Димитър Герджиков остана 19-и с една грешка, на +2:48,7 мин от победителя. Иван Златев се нареди на 20-а позиция с четири пропуска в стрелбата и изоставане от +2:58,6 мин. Васил Чорбаджиев остана 30-и с две грешки на +4:08,9 мин от Устюгов. Димитър Парталов завърши 49-и с три грешки и изоставане +5:36,9 мин. Лазар Кехайов направи две грешки в стрелбата и се нареди 58-ми с изоставане от +6:44,7 мин. Денислав Шехтанов остана 65-и с една грешка и +8:48,2 мин изоставане. Станислав Илиев допусна две грешки в стрелбата и завърши на 69-а позиция с изоставане от +10:21,7 мин.

Силно българско представяне при жените в Банско

Българските биатлонистки записаха силно представяне на днешния спринт на 7,5 километра от Европейската купа, който се проведе в Банско. 17-годишната Стефани Попова, която утре празнува рожден ден, се нареди на девето място с една грешка във втората си стрелба и време, което беше с 3:08,1 минути по-слабо от това на победителката. Непосредствено зад нея на 10-а и 11-а позиция се класираха Десислава Стоянова с две грешки и 3:11,1 минути изоставане и Емилия Йорданова. Тя допусна допусна цели пет грешки и остана на 3:37,4 минути от върха.

В Банско днес доминираха рускините, които окупираха първите четири места. Победата отиде за Анастасия Токарева, която беше безгрешна на огневия рубеж и спря хронометрите на 21:11,5 минути. Зад нея остана двукратната олимпийска шампионка от Торонто и Ванкувър Ана Богали-Титовец. Именитата състезателка сбърка на три пъти и остана на 11,2 секунди. Трета се нареди сънародничката им Ана Сорокина с два пропуска и 51,4 секунди изоставане.

С еднакво време на 15-о място финишираха Силвия Георгиева (една грешка) и Елена Георгиева (три грешки), които бяха с изоставане 5:00,1 минути от победителката. Дафинка Коева се нареди 19-а с цели седем пропуска и 5:35,3 минути изоставане. Бетина Благоева зае 21-а позиция, след като сбърка на два пъти на огневия рубеж и изостана на 6:22,6 минути. На 23-о място остана Светлана Джаджарова с пет грешки и изоставане от 7:23,1 минути. Непосредствено зад нея остана Даниела Кадева с два пропуска и 7:37,5 минути зад победителката. Гергана Гишова беше 26-а с пет грешки и 8:48,3 минути от върха. Последната българка, която завърши днес, бе Павлина Клинкова, също с пет пропуска и 8:59,1 минути изоставане. Ния Димитрова, която стартира с номер 25, не успя да завърши.

Анев след третото място: Искам да съм победител

След днешните първи стартове за Европейската купа по биатлон на Банско най-добрият български биатлонист в момента Красимир Анев зае трето място в спринта на 10 км при мъжете. След състезанието Анев изрази задоволство, но не и пълно удовлетворение от класирането си. "Това е любимата ми писта. Много харесвам Банско. Доволен съм от третото място, но не и от последния изстрел, който пропуснах. Можех да съм и с едно място по-напред. Омръзна ми да съм или трети или втори, искам да спечеля някое състезание. Конкуренцията е силна, има имена от Световната купа. Треньорът ми каза, че с оглед на конкуренцията третото място е напълно нормално. Мисля, че стана добро състезание. Радвам се, че изпълних желанието на Екатерина Дафовска за място в тройката. Тя е доволна. Откакто е президент много ми помага", каза Анев.

Олимпийската шампионка и председател на Българската федерация по биатлон Екатерина Дафовска заяви пред медиите, че е доволна от първия ден на състезанието и неговата организация, независимо от някои дребни проблеми. "Важното е, че трасето е добро и издържа. Вече излъчихме и първите победители. Доволна съм от третото място на Красимир Анев. Очаквахме от мъжкия състав по-добро класиране. При женския състав имаме малко проблеми, някои състезателки участваха болни. Да се надяваме, че утре те ще се представят по-добре. Един спортист трябва да знае, че не винаги стават нещата, както му се иска, и трябва да има стимул да си поправя грешките", коментира Дафовска.