. бг алпийски ски новини : Гого 36-ти в спускането на Световното в Гармиш, Чонгаров 39-ти - 12 Февруари 2011 - 14:10
Новият шампион в спускането се казва Ерик Гей

СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО (SKI.BG) -- Новият световен шампион в спускането вече е известен. Канадецът Ерик Гей неочаквано смаза конкуренцията в изключително трудното и изморително спускане по пистата Кандахар 2 в Гармиш-Партенкирхен, спирайки хронометъра на 1:58.41 мин.

Georgi Georgiev of Bulgaria skis in the Men's Downhill Training during the Alpine FIS Ski World Championships on the Kandahar course on February 10, 2011 in Garmisch-Partenkirchen, Germany. (February 9, 2011 - Photo by Clive Mason/Getty Images Europe)

След сръвнително доброто представяне на българските национални състезатели по ски Георги Георгиев и Никола Чонгаров във вчерашната последна тренировка преди спускането, беше взето решение те да участват и в спускането, въпреки че основната им подготовка беше насочена към суперкомбинацията и техничните дисциплини.

Доста топлото слънчево време с температури на старта около +3 и на финала около +9 градуса не доведоха до серизони проблеми за състезателите по пистата. Надпреварата беше напрегната и зрелищна - точно такава, каквато трябва да бъде на едно Световно първенство. Когато Георги Георгиев стартира с 45-ти номер по трасето, голямата драма кой ще е новият световен шампион естествено вече беше решена. Независимо от това, Гого се спусна уверено по много опасното и изморително трасе и в крайна сметка пресече финала 36-ти с изоставане от лидера +6.78 секунди. Вторият български състезател Никола Чонгаров стартира с 50-ти номер и финишира на +8.16 секунди от победителя, което му отреди 39-тото място в класирането. Спускането завършиха 47 алпийци.

5 междинна +6.26 (36)
скорост 105.8 км/ч (109.2 км/ч на Ерик Гей)

финал +8.16 (39)

Връщайки се към началото на състезанието, точно преди спускането на Ерик Гей, изненадващият шампион в суперкомбинациата Кристоф Инерхофер вдигна летвата изключително високо, изпреварвайки стартиралите преди него осем състезатели с повече от секунда. По-малко от две минути по-късно щастливата усмивка на италианеца беше леко помрачена, защото спускащият се след него канадец го измести от лидерското място с още 76 стотни. В крайна сметка единствено швейцарската легенда - ветеран Дидие Кюш, който заслужено беше сред фаворитите за титлата, успя да се вмъкне между Ерик и Кристоф, осигурявайки си сребърното световно отличие. Всъщност в средата на трасето Кюш даде по-добро време от Гей, но в крайна сметка на финала остана на 0.32 секунди зад новия шампион, изпускайки за пореден път с малко най-високото отличие. Така бронзът остана за италианеца Инерхофер. Американецът Боде Милър пък отново се размина значително с надеждите си за добро представяне, след като се спусна с разочароващото 15-то време.

За щастие надпреварата премина без сериозни травми за състезателите, като единственото по-зрелищно падане по трасето направи най-бързият във вчерашната последна тренировка Адриен Тео. Французинът не прецени добре захождането към по-тесен участък в горната част на пистата и буквално се опита да се хлъзне по мрежите по примера на Боде Милър, но изпълннеието му завърши с откачане на ските и забиване в мрежите, за щастие без травми. Почти всички състезатели обаче завършваха спускането си с падане във финалната зона, доста изморени от трудното трасе, но и възпрепятствани от късата зона за спиране. При такова падане и удър в предпазните възглавници вероятно нараняване получи и норвежецът Аксел Лунд Свиндал, който остана 5-ти в спускането, но напусна накуцвайки финалната зона. Накрая трабва да отбележим и изключително успешното 6-то място на словенеца Андрей Шпорн, който остави зад гърба си редица големи имена в ските.