. бг алпийски ски новини : С изключителен втори манш Чонгаров оглави класирането в квалификацията за гигантския слалом в Гармиш - 17 Февруари 2011 - 15:11

СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО (SKI.BG) -- Изключителен втори манш на Никола Чонгаров в квалификационното състезание за гигантския слалом в Гармиш изстреля българина на първото място в крайното класиране с общо време 2:13.70 мин. Нашият топ-алпиец се спусна изключително бързо и чисто по трасето на пистата "Хорн" в Гармиш и заслужено обра овациите на публиката.

Никола Чонгаров (България), 17.02.2011, победител в квалификацията за гигантския слалом от Световното първенство по ски Гармиш-Партенкирхен, Германия, фотография © Racer Ready

Чонгаров заби най-доброто време във втория манш 1:07.00 мин, като остави зад себе си хърватина Тин Широки на цели +0.55 сек. (+0.71 сек. в манша). Трети в общото класиране остана лидерът след първия манш Оливер Жено от Монако (+0.83 сек.), а четвърти - великобританецът Ноел Бакстър, на точно секунда зад Чонгаров.

"Доволен съм от този резултат. В първия манш допуснах една грешка в равното, иначе още тогава щях да поведа в класирането. Финалното ми спускане беше перфектно. Утре ще карам с всички сили" - коментира Никола Чонгаров веднага след състезанието.

Вторият български състезател Георги Георгиев-Гого, който вече направи в Гармиш едно чудесно класиране в супер-комбинацията, допусна грешки в квалификационния гигатски слалом и даде едва 17-то време във втория манш (+1.50 сек. по-слабо от своя съотборник), в следствие на което зае 12-тата позиция в общото класиране, на +1.89 сек. от лидера.

Георги Георгиев-Гого (България), 17.02.2011, квалификация за гигантски слалом от Световното първенство по ски Гармиш-Партенкирхен, Германия, фотография © Amir Beganovic / GEPA

В квалификацията за гигнатския слалом участваха общо 122-ма скиори от множество нации, включително и доста екзотични като Ливан, Израел, Иран, доста от бившите съветски републики, Южна Африка, Аржентина, Мексико и дори Хаити. Според промените в правилника на ФИС, утвърдени на конгреса на международната организация през 2010-та, в стартовете в техничните дисциплини (слалом и гигантски слалом) на Световните първенства по ски могат да участват максимум до 100 скиори. Първите 50 от тях участват по право без квалификация, съобразно текущото класиране за Световната купа в съответната дисциплина. Първите 25 от квалификацията ден по-рано също влизат в състезанието. Последните максимум 25 атлети се определят също от квалификацията, но за тях важи допълнително правило - само по един представител от нация.

С много успешното си представяне днес, и двамата българи си гарантираха участие в утрешната борба за шампионската титла в гигантския слалом и въпреки че шансовете им за медал са минимални, очакваме едно много добро класиране от Никола и Гого. GO, GOGO, GO, CHONGI !