. бг алпийски ски новини : Инерхофер шампион, дават му апартамент - 27 Февруари 2011 - 08:21

СВЕТОВНА КУПА БАНСКО. Кристоф Инерхофер (Ит) спечели суперкомбинацията от Световната купа по ски в Банско, след като изпревари с една стотна Феликс Норойтер (Гер). Трети завърши Тома Мермийо Блонден (Фр), за когото това е първи подиум за Световната купа.
Стартът се проведе в необичаен формат, като организаторите решиха да изтеглят слaломния манш за сутринта заради мъглата над пистата, а супер Г остана за следобед. В слалома очаквано най-добре се представи Жан-Баптист Гранж (Фр). В близост до него останаха Нойрорйтер, Манфред Мьолг (Ит) и Тед Лигети (САЩ), които изпревариха лидера в генералното класиране Ивица Костелич (Хър). Трасето се запази в много добро състояние през целия първи манш и даде почти равни шансове на всички състезатели. Първите стартови номера бяха онеправдани, тъй като видимостта в горната част на пистата не беше много добра. С напредването на деня мъглата над писта „Бъндерица” се разнесе и слънцето се показа.
Скиорите обаче не бързаха да си вадят заключения от слалома, защото все още им предстоеше скоростната дисциплина на непознатата писта.
Следобед времето бе перфектно за ски. Слънцето огря трибуните и вдигна настроението на фенове и състезатели, а пистата бе перфектно подготвена. Сензацията хвърли Мермийо Блонден, който бе 15-и сутринта. Французинът кара освободено и успя да постигне второто най-добро време в супер Г. Най-бърз бе Бьорн Зийбер (Ав), който успя да изскочи от 28-о на 7-о място. След това Инерхофер показа защо е световен шампион в супер Г и оглави класирането. Големите фаворити пък трябваше едновременно да гонят победа и да избегнат падане на коварното трасе. Костелич бе най-предпазлив и изобщо не се опита да гони първото място. Ивица остана пети, с което си осигури нови 45 точки в гонитбата на Големия кристален глобус. Той завърши на 5 стотни зад Лигети. Мьолг се провали малко преди финала. Нойройтер пък за момент забрави лошия късмет, който го тормозеше на световното първенство в родния му Гармиш, и направи великолепно каране в неудобната за него дисциплина. Публиката вдигна адски шум в очакване на победата му, но на финала замлъкна. Немците все още развяваха знамената си, но всички гледаха с изумление електронното табло, което сочеше 1 стотна дефицит на Феликс. Остана Гранж. Французинът тръгна амбициозно, но падна още на първите врати, което донесе победата на Инерхофер.
Италианецът имаше още един повод да почерпи след състезанието. Той получи чисто нов апартамент, осигурен му от Пирин Голф Клуб.
“Все още нямам приятелка, така че, ако някоя е заинтересована, може да споделим жилището. Ще трябва да се науча да играя и голф. Разбрах, че до апартамента има хубаво игрище”, заяви Инерхофер.

Победителят: Знаех, че ще съм перфектен следобед

Кристоф Инерхофер призна, че е изненадан от победата си в суперкомбинацията вчера.
„Слаломът не е моята дисциплина. И въпреки това дадох страхотно време. Иначе супер Г ми е любимата дисциплина и знам, че в нея съм перфектен. Плюс това показах, че световната ми титла от Гармиш не беше случайност. Разбира се, рискът в състезанието в Банско бе голям, а и комплименти за Феликс, с когото направихме страхотна надпревара”, коментира още италианецът.

Нашите гонят топ 30 в слалома

Георги Георгиев се представи най-добре от тримата българи, които стартираха вчера. Той завърши на 21-о място и спечели 10 точки за Световната купа. След първия манш Георгиев беше на 17-о място, но в супер Г загуби още секунди.
„Доволен съм от класирането - каза 23-годишният скиор, който с 11-ото място в Гармиш-Партенкирхен в същата дисциплина постигна едно от най-добрите ни класирания на световни първенства. – Малко ме е яд, че в супер Г не можах да се пусна както исках и направих доста грешки. Те се дължаха не толкова на неравности по пистата, а на високата скорост – над 100 км/ч. Но класиране сред първите 30 е наистина добро.”
В слалома, която е силната дисциплина на Георгиев, ще гони класиране сред първите 30.
Никола Чонгаров остана последен сред завършилите скиори - на 33-о място. След него обаче се наредиха звезди като Жан-Баптист Гранж и Райнер Шьонфелдер, които не завършиха.
„В слалома карах лошо - каза Чонгаров. – Хванаха ме нервите, въпреки че след световното очаквах да съм по-спокоен. А и теренът се беше изровил. Утре обаче се надявам да карам много по-добре. Наистина в последно време Гого се представя по-добре от мен. Аз явно не съм във форма. Ще трябва да го настигам.”
Третият българин, който стартира в суперкомбинацията Светослав Георгиев беше дисквалифициран в слалома.
Българският тим ще разчита на по-добро представяне в слалома днес, като ще пусне по трасето и опитните Стефан Георгиев и Килиан Албрехт.

Ивица: Банско е сред най-добрите курорти

Лидерът в генералното класиране за Световната купа Ивица Костелич не спести суперлативи за Банско след финала вчера.
„Не мога да сравня Банско с другите курорти, защото всеки си има своите особености. Със сигурност Банско е сред най-добрите зимни центрове”, коментира Костелич.
Хърватинът бе доволен, че взе още 45 точки в класирането: „Можеше да се представя по-добре, но най-важното е, че увеличих преднината си. Публиката тук бе прекрасна.”
Световният шампион в гигантския слалом Тед Лигети пък призна, че пистата е затруднила звездите в белия керван.
„Беше доста стръмна. Иначе Банско е перфектното място за ски”, категоричен бе Лигети.

Премиерът води трима министри на „Бъндерица”

Министър-председателят Бойко Борисов изгледа старта за Световната купа заедно с трима свои министри - на финансите Симеон Дянков, на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и на физическото възпитание и спорта Свилен Нейков. Премиерът, който не крие слабостта си към спорта, беше аплодиран от публиката. Към групата на високопоставените политици се присъедини и бившият премиер Иван Костов. Министър Нейков напусна за малко ВИП зоната, за да награди с цветя победителя от вчера Кристоф Инерхофер.
Иначе суперкомбинацията бе изгледана от близо 5000 зрители. Трибуната на Бъндеришка поляна се напълни за супер Г на Банско. Най-шумни от всички бяха хърватските запалянковци, които горещо подкрепяха своя любимец Ивица Костелич. Изненадващо в агитката се видя и бразилско знаме.

Бойко връчва купи на площада

Министър-председателят Бойко Борисов награди първите трима в суперкомбинацията вчера. Шестимата най-добри скиори след първия ден от Световната купа в Банско бяха тържествено наградени на централния площад на града. Награди получиха и завършилите в шестицата Ондрей Банк, Тед Лигети и Ивица Костелич. Освен Бойко Борисов награди даваха министрите на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, на спорта Свилен Нейков и на регионалното развитие и благоустройство Росен Плевнелиев.
„Много се радвам, че се получи такъв празник в Банско. Хубаво е, че получихме възможност такива звезди да дойдат в нашата красива страна. Доказахме, че можем да организираме подобни мероприятия”, заяви премиерът пред близо 5-те хиляди зрители на централния площад.
„Изключително сме благодарни на премиера Бойко Борисов и цялото правителство за съдействието, което ни оказаха в организирането на Световната купа. Надяваме се, че и днешният ден ще премине успешно, както и че следващите години също ще има подобни поводи за радост”, коментира пък президентът на федерацията по ски Цеко Минев.
Освен купи първите трима получиха и по бутилка шампанско, а шампионът Инерхофер дълго бе преследван от свои почитателки за автограф и снимка.