SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. ски анализи : Кристоф Бюргин пред 7 дни спорт: Бюджетът на Цермат е 39 млн.Евро - 07 Март 2011 - 08:24
Кметът на швейцарския курорт вижда бъдещето в модерното обслужване

Обърнахме се към кмета на Цермат Кристоф Бюргин, за да разкаже как управлява един от най-скъпите ски курорти в света. Очаквахме да разберем подробности както за бюджета, така и за бъдещето на алпийското градче. При първия телефонен разговор секретарката му беше извънредно притеснена, че той няма да може да говори веднага, защото е извън офиса. На второто позвъняване се свързахме с г-н Бюргин. Той с готовност обеща да отговори на въпросите на “7 дни спорт”. Оказа се, че е много по-лесно да направиш интервю с кмета на прочут алпийски курорт, отколкото с редица български „професионалисти”. В традициите на типичната швейцарска коректност получихме отговорите след 5 дни…

Преди 40 години малцина бяха чували за Цермат, а сега той е един от най-известните алпийски курорти. Как се случи това?
- Всъщност всичко започна от планинарите. В началото в Цермат имаше само летен туризъм, а през зимата не идваше никой. Но това се промени внезапно, след като през 1954 година железницата Матерхорн Готард започна да пътува целогодишно. Днес, разбира се, зимата е по-важна във финансово отношение, много по-важна от лятото.

Какво е участието на държавата в развитието на Цермат? Има ли национална политика за развитието на курорта?
- Държавата не подкрепя развитието на курорта. Регионалната политика подкрепя определени проекти, като лифтове, хотели и т.н. с безлихвени заеми. Но тази подкрепа е скромна.

Цермат получава ли облекчения от държавата? Имате ли чуждестранни инвестиции?
- Хотелите и част от лифтовете се подкрепят от кантона.
Международни инвестиции няма тъй като Швейцария не е член на Европейския съюз.

Как се промени животът на хората в Цермат?
- Животът се промени много. По-рано важна част от живота в Цермат беше селското стопанство. Днес е сто процента туризмът. Заради него се построиха хотели, лифтове и писти.

Какви са икономическите параметри на община Цермат?
- Бюджетът на община Цермат е 39 млн. евро. В момента приходите от данъци възлизат на около 23 млн. евро. Това са данъчните постъпления само за общината. Към тях трябва да се прибавят и постъпленията от таксата за използване на водата за електричество и други подобни приходи, които възлизат на около 7,8 млн. евро. И още 7,8 млн. евро вътрешни плащания към общината и кантона.

Какво различава Цермат от другите алпийски курорти?
- В Цермат няма автомобили. През 1962 тогавашният общински съвет реши градът да се сбогува с колите. Разбира се, Цермат печели и от уникалната природа, от върховете и чистия въздух.

Кой сезон е по-силен за Цермат и носи повече приходи?
- Повече приходи има през зимата. Тогава туристите остават по-дълго и заради ските и забавленията харчат много повече. През лятото идват алпинисти и туристи, които искат да видят забележителностите.

Районът на Матерхорн е най-защитен в света в екологично отношение. Въпреки ограниченията на Клайн Матерхорн се построи лифт. Не е ли забранено строителството?
- Строителството не е забранено но е силно ограничено. Всички строителни дейности в планината трябва да се контролират от природозащитниците. Това значи, че се внимава особено много как се строи. Постоянно има контрол. И от няколко години на строителните площадки в планината вече нямаме проблеми.

Какви са плановете за развитие на курорта? Колко нови писти и хотели ще има и ще се увеличи ли капацитетът им?
- Трудно е да се каже. В момента преосмисляме цялата ситуация. През следващите две години ще погледнем всичко още веднъж, но от пространствена гледна точка. Това значи да направим планове, чрез които да разберем и визуално как ще изглежда Цермат след 10, 20 и дори 30 години.

Промени ли се профилът на туристите в Цермат?
- Да. По-рано идваха туристи, които през зимата оставаха най-малко 14 дни. Днес почивките станаха много по-къси. И хората искат да направят много неща - да покарат ски, да поиграят голф и т.н.

Какво е местното производство?
- В Цермат все още се работи малко селскостопанска работа, но тя не е достатъчна, за да се снабдяваме сами. От млякото на кравите, козите и овцете се произвежда сирене и се продава на хотелите. Но всички жители на Цермат работят в хотели, ресторанти, на лифтовете и т.н. Селяните получават субсидии от държавата за окосените ливади, но няма данъчни облекчения.

Каква е политиката на Цермат за бъдещето - искате да привлечете повече туристи или да повишите категорията им?
- Без съмнение - качеството е по-важно от количеството. Но това се постига много трудно. Искаме гостите ни да се чувстват добре. Но това е възможно само ако курортът не стане прекалено голям.

Какво е посланието на Цермат?
- Грижете се за природата. Красивата и непокътната природа е много важна за всички хора. Мили гости, елате на почивка в Цермат. Тук ви чака невероятна природа и много модерен курорт.

1954 година  
 
1954 година е повратна в историята на Цермат. Тогава железницата Матерхорн Готард започва да пътува до градчето целогодишно. Днес курортът е сред най-известните в света.

В курорта няма автомобили

Цермат е разположен в кантона Вале, на 10 км от границата с Италия. Негов отличителен белег е връх Матерхорн, наричан още Швейцарския сфинкс. Тук се карат ски 365 дни в годината. Пистите са на надморска височина от 3900 до 1620 м и са с обща дължина около 400 км. Най-дългото трасе е 17 км. В Цермат работи една от най-големите системи от лифтове – общо 40. С лифт може да се стигне и до най-високата станция в Алпите - Клайн Матерхорн (3883 метра). Най-известната писта е Valentine, която води до италианския курорт Червиния.
Населението на Цермат е 5800 души. До града се стига само с влак, тъй като движението с коли е забранено. Туристите оставят превозните си средства в отопляеми паркинги – в градчето Теш на 7 км. В курорта гостите се придвижват с електрически автобусчета или с шейни.
Цермат е запазил идиличния си облик, въпреки че е един от най-скъпите курорти. Освен да се карат ски, тук може да се играе голф, да се кара велосипед или да се мине по трекинг маршрута, който води до Шамони.

Росица Стойкова
в-к 7 дни спорт
Понеделник, 7 Март 2011

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL