SKI.BG > СКИ в България - http://www.ski.bg

. ски PRO : Професия ТРЕНЬОР (част 2) - 15 Март 2011 - 22:06

В Част 1 разгледахме темата за приемствеността и потърсихме отговор на въпроса защо добрите състезатели рядко стават успешни треньори. Обърнахме внимание на професионалната подготовка и на правилната емоционална нагласа. Третият фактор е умението за общуване.

В индивидуалните спортове деспотичното его и агресивното желание за себедоказване са безспорно психологическо преимущество и необходимо условие за успех. В треньорската работа обаче подобни качества не само че ще ви провалят, но и ще се отразят пагубно на отбора ви.

Когато работите с хора, авторитарният маниер, назидателният тон и прекомерният психологически натиск могат да доведат до редица проблеми, например:

Не допускате друг да взема решенията. Това е сигурен начин да тласнете състезателите си към провал.
Не позволявате на състезателите да поемат отговорност. Така им отнемате всеки шанс да се докажат. 
Смятате, че няма какво да научите от своите състезатели. По този начин се лишавате от безценни възможности за развитие.
Цялото ви поведение говори: „Това е моят отбор, това е моето състезание.“ Отборът е ваш, но състезанието е на състезателите!
Подавате твърде много информация в неподходящ момент. Това обърква състезателите и ги тласка към погрешни решения.
Насаждате чувство за непълноценност и неспособност за самостоятелно вземане на решения. Така обричате отбора си на 100-процентов неуспех.
Потискате всяка проява на творчество. Това убива мотивацията на хората, с които работите.
Провокирате гняв и неудовлетворение у подчинените си. Помнете: всеки член на треньорския и техническия екип е в състояние да допринесе за постиженията на състезателите, стига да му дадете възможност да си свърши работата.
Създавате напрежение и чувство на тревога. Основното правило е: колкото по-близо е стартът, толкова по-малко наставления трябва да давате.
Изпращате негативни послания към състезателите, например: „Не сте достатъчно подготвени, затова се налага да ви инструктирам до последния миг.“ Това е точно обратното на задачата ви като треньор.

Освен бившите топ състезатели, има още няколко типа треньори, които са склонни да оказват задушаващ психологически натиск върху своите възпитаници:

Как да избегнем това?

  1. Вярвайте в себе си. 
  2. Игнорирайте собственото си его и мислете на първо място за интересите на отбора.
  3. Клубното ръководство разчита на вашето ефективно партньорство със състезателите. Колкото по-солидно е взаимното ви доверие, толкова по-бързо ще се развивате.
  4. Позволете на състезателите си да вземат решения, да се справят проблемите си, да допускат грешки и да се учат от тях.
  5. Помнете, че независимо от квалификацията и опита си треньорът трябва да се усъвършенства всеки ден. Няма значение какви медали и дипломи имате – това е професия, която се учи цял живот.

ProCoach
15 март 2011 г.

 [xt] ski

Обратно

Powered by [xt] , PHP & MySQL