. бг сноуборд новини : ПОБЕДА! ЗЛАТНА АЛЕКС ЖЕКОВА В БОРДЕРКРОСА В АРОЗА - 24 Март 2011 - 14:07
Чаровната българска супер-звезда е 2-ра в генералното класиране за дисциплината, остава само едно състезание

СНОУБОРД СВЕТОВНА КУПА (SKI.BG) -- Преди борени секунди българската супер-звезда в сноуборда Александра Жекова стигна до първата си победа в старт за Световната купа по сноуборд!!!

Александра Жекова е първа в сноубордкроса за Световната купа в Ароза, Швейцария, фотография © Oliver Kraus/FIS

Алекс победи всичките си конкурентки в първия от двата последни за сезона бордеркроса, който се провеждат в рамките на финалите за Световната купа по сноуборд в швейцарския топ курорт Ароза. Изключителен успех за Александра, уникален успех за българския сноуборд, безпрецедентен успех за България!!! БРАВО, АЛЕКС!!!

Александра Жекова е първа в сноубордкроса за СК в Ароза

Буквално минути след официалната церемония по награждаването на победителките в днешния бордеркрос се свързахме с Алекс Жекова и й чиститихме успеха! Специално за WWW.SKI.BG от Ароза чаровната ни шампионка сподели:

"Благодаря ви от сърце!... Много съм щастлива, че най-накрая днес успях да настроя ума и карането си така, че да победя в една никак не лека битка на възходи и падения през годините... Вярвам, че тази победа ще е началото на още много такива... Посвещавам я на баща си (националният треньор по сноуборд Виктор Жеков - бел.ред.), който вложи много години труд и мисъл, за да стигнем до тук!!! Благодаря за огромната подкрепа на целия екип на БФСки и нашите спонсори! :) ... Работата е наполовина свършена, утре е последният старт за сезона и бих искала да се фокусирам върху още по-прецизно каране... поздрави!" *Алекс

Алекс Жекова пресича първа финалната линия на големия финал, фотография © Oliver Kraus/FIS

Александра Жекова (в средата) на първа позиция на подиума в сноубордкроса за Световната купа в Ароза, Швейцария, фотография © Oliver Kraus/FIS

***

Един прекрасен състезателен ден... Кристално синьо небе, серии от по 6-ма състезатели, успорвани битки и... първата в историята на България и първата в кариерата й победа за Световната купа за българката Алексадра Жекова! Американката от Аляска Калан Читлук-Сифсоф остана втора, а Зое Джилингс от Великобритания - трета. Доминик Малте си гарантира втора Кристална купа в дисциплината...

При мъжете триумфира американецът Сет Уескът, а на почетната стълбичка се качиха още французинът Пиер Волтие, който излезе на лидерската позиция в генералното класиране, и неговият съотечественик Пол-Хенри де ла Ру, който остана трети след фотофиниш за второто място. С подиума за малко се размина настоящият световен шампион в бордеркроса, който вече от години за българите е познат и като любимият на нашата Жекова - Алекс Пулин. Австралиецът остана четвърти в големия финал и не можа да направи двоен празника в "нашия" отбор.

Връщаме се отново към битката при дамите. Както вече писахме по-рано днес, Алекс Жекова отбеляза отличната си форма още вчера с 4-то място в квалификациите за време в Ароза. Най-бърза вчера очаквано беше настоящата световна шампионка Линдзи Джакобелис от САЩ.

Quarter Final Women #1, SBX #1, Snowboard World Cup finals 2011 Arosa, Switzerland: Lindsey Jacobellis (USA) in red ahead of Deborah Anthonioz (FRA) in blue, Chloe Banning (USA) in black and Sandra Gerber (SUI) in white, photo © Oliver Kraus/FIS

След като в първата четвъртфинална серия също толкова очаквано пресече финала първа, американката изненадващо имаше проблеми още на старта в полуфинала, изостана и още на първия вираж загуби контрол, завъртя се, почти падна и в крайна сметка остана последна, губейки шанс да влезе в големия финал. Същевременно нашата Алекс се възползва превъзходно от липсата на най-силната й конкурентка, излезе пред всички още на стартовите ролери и напълно уверено, спокойно и безапелационно задържа лидерската позиция до финала. Ето това е начинът! Идеален старт, хладнокръвие и прецизност!

След кратка почивка докато мине и другия полуфинал, и тези на мъжете, както и малкия финал на дамите, дойде ред на големия финал. И той се оказа найстина ГОЛЯМ за чаровната ни сноуборд супер-звезда!

Фалстарт задържа на стартовата платформа великобританката Зое Джилингс. Жекова потегли първа, но на ролерите беше изпреварена и на първия вираж вече се движеше трета. Малко след това обаче постепенно и с увереност Алекс си върна водачеството и го запази до самия финал, а зад нея останаха американката Калан Читлук-Сифсоф, която е родом от Аляска и британката Зое Джилингс.

За победата си днес Алекс Жекова получи 1000 точки и в генералното класиране за Малката световна купа в бордеркроса българката изхвръкна на страхотното 2-ро място с общ актив от 3200 точки! С третото място днес канадката Доминик Малте си гарантира Кристалната купа в бордеркроса с общ актив от 4800 точки. Трета в подреждането сега е американската звезда Линдзи Джакобелис, която получи едва 360 точки днес за 7-мото си място и има актив от 2810 точки. Четвърта е французойката Дебора Антониоз с 2680 т., а канадката Маел Рикер е 5-та с 2200 т. За Голямата световна купа Жекова вече е пета с нейните 3200 т., а първа е рускинята Екатерина Тудегешева с цели 6000 т.

Днешният старт замести отменения поради лошо време в Йонгпьонг, Република Корея. Утре, 25-ти март 2011 г., в Ароса предстои още един - последен старт в дисциплината сноубордкрос. В очакване сме на развръзката, като се надяваме Жекова да удържи атаката на преките си конкурентки и да се окичи с кристалния медал за второто място в генералното бордеркрос класиране! Пожелаваме за утре още един подиум на Александра, а защо не и още един пълен триумф!!!