. бг сноуборд новини : Алекс Жекова направи нова заявка за успех с 2-ро време в квалификацията за втория бордеркрос в Ароза - 25 Март 2011 - 14:17

СНОУБОРД СВЕТОВНА КУПА (SKI.BG) -- Чаровната българска супер-звезда в сноуборда Александра Жекова изглежда е в отлична форма и успява да се концентрира максимално. Това тя потвърди с второ време в квалификацията на дамите за втория и последен за сезона сноубордкрос за Световната купа, който ще се проведе по-късно днес, 25-ти март 2011 г., в швейцарския топ алпийски курорт Ароза.

Алекс Жекова пресича първа финалната линия на големия финал, фотография © Oliver Kraus/FIS

След като вчера Алекс спечели за пръв път в кариерата си старт за Световната купа - бордеркроса в Ароза, който замени отложения от Йонгпьонг (Република Корея), днес красивата българска сноубордистка даде второ време (55.73 сек.) в квалификацията за втория старт в същата дисциплина, който ще определи окончателното генерално класиране за сезона в бордеркроса.

От дамите най-бързо по трасето се спусна настоящата световна шампионка в дисицплината Линдзи Джакобелис от САЩ (55.28 сек.). Жекова беше само с 0.45 сек. по-бавна от американката и остави след себе си втората от вчера Калан Читлук-Сифсоф (Аляска, САЩ) на +0.57 сек от лидерката и чехкинята Ева Самкова (+1.01 сек.).

Така в четвъртфиналните серии Алекс Жекова е лидерката в четвъртата група, където ще трябва да се бори с канадките Доминик Малте и Карле Бренеман, японката Юка Фуджимури, датчанката Джули Лундхолд и полякинята Зузана Смукала. Ако е сред първите 3 на финала на серията си, Жекова ще се срещне в полуфинала с победителките от серията на Калан Читлук-Сифсоф, където са още швейцарката Сандра Фрай и французойката Дебора Антониоз.

Независимо че носителката на Малката световна купа вече е известна - Доминик Малте е недостижима на върха в класирането с общ актив от 4800 точки, битката за кристалните медали за второто и третото място за сезона все още не е приключила. Определено Джакобелис има за какво да си връща от вчера, след като отпадна в полуфинала и остана едва 7-ма, но по всичко личи че и Жекова е в отлична форма и ще даде всичко от себе си за възможно най-доброто класиране и така да се задържи в топ 3. Според разпределението в сериите, Жекова и Джакобелис този път, за разлика от вчера, ще се срещнат чак на финала. Надяваме се - в големия финал... и Алекс отново ще е по-бързата... Каквото и да направи днес, Александра вече е българският герой на сезона в зимните спортове! Давай, Сани!Това е само началото...

Финалите на бордеркроса в Ароза на мъжете и жените започват в 15:00 ч българско време и ще бъдат предавани пряко по Евроспорт 2.